Podatek dochodowy

Spółka na Malcie mniej korzystna dla polskiego podatnika

www.sxc.hu
Podatek dochodowy, z którego pobrania zrezygnuje jedno państwo, nie będzie zaliczany na poczet daniny w drugim
To postanowienie, na którego wprowadzeniu do polsko-maltańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania najbardziej zależało stronie polskiej.
Wprowadza je podpisany 6 kwietnia w Warszawie protokół do umowy. Jutro, 23 września,  wchodzi w życie ustawowa zgoda na podpisanie protokołu przez prezydenta RP. Klauzula "tax sparing", która ma być wykreślona z porozumienia, pozwala na zaliczenie podatku należnego na Malcie na poczet zobowiązań w Polsce. I to mimo że faktycznie ze względu na wewnętrzne maltańskie zachęty i ulgi podatkowe do zapłaty nie dochodziło. Ten mechanizm jest wykorzystywany do zakładania spółek na wyspach Malty wyłącznie w celu zmniejszenia obciążeń fiskalnych.
Protokół przewiduje ponadto zmniejszenie stawki podatku u źródła – pobieranego w kraju wypłaty – od odsetek i należności licencyjnych z obecnych 10 proc. do 5 proc. Modyfikacji ma również ulec definicja należności licencyjnych. Po zmianach ma ona jednoznacznie objąć licencje dotyczące programów komputerowych. Podstawa prawna: - ustawa z 29 lipca 2011 r. (DzU nr 187, poz. 1115) Zobacz serwisy: » Dobra Firma » Podatki i księgi » Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania » Dobra Firma » Firma » Firma za granicą » Malta
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL