fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki coraz bardziej zagrożone

Bloomberg
Światowy system finansowy jest dzisiaj bardziej narażony na skutki zawirowań gospodarczych niż kiedykolwiek - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy
- Wiele europejskich banków jest w bardzo słabej kondycji i „desperacko potrzebuje dodatkowego kapitału" – informują eksperci MFW w opublikowanym Global Financial Stability Report. Ostrzegają w nim, że czas działa na niekorzyść słabszych i jeśli nie podejmie się niezbędnych działań, to obecna, coraz trudniejsza sytuacja może wypchnąć ich z rynku. Jest to ogromne zagrożenie dla światowego ożywienia gospodarczego.

Potrzebny dodatkowy kapitał

W opublikowanym raporcie eksperci MFW informują, że sytuacja sektora bankowego pogarsza się z dnia na dzień. Ile dodatkowego kapitału będą potrzebować europejskie banki? Według szacunków funduszu ryzyko kredytowe, powstałe w wyniku kryzysu zadłużenia, wynosi 300 mld euro.
- Szereg banków musi zwiększyć kapitał, aby zapewnić zaufanie swoich kredytodawców oraz
depozytariuszy. Bez dodatkowego buforu kapitałowego problemy z dostępnością finansowania prawdopodobnie doprowadzą do presji na delewarowanie w bankach, która może zmusić je do ograniczenia kredytowania gospodarki realnej - napisano w Global Financial Stability Report.
MFW w raporcie skrytykował również europejskie rządy za przedłużającą się debatę polityczną na temat sposobów rozwiązania kryzysu zadłużenia, oraz opóźnienia we wprowadzaniu w życie ustalanych rozwiązań antykryzysowych.

Wzrost coraz wolniejszy

Wczoraj analitycy funduszu przedstawili korektę prognoz wzrostu gospodarczego ścinając predykcję dla najbardziej rozwiniętych państw ostrzegając, że ostrzegł przed "poważnymi" konsekwencjami, jakie może mieć brak opracowania skutecznego planu zaradczego wobec problemów fiskalnych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych.
Najnowsze wyliczenia MFW mówią o wzroście globalnego PKB  na poziomie 4 proc. Wcześniejsza prognoza zakładała wzrost na poziomie 4,3 proc. w 2011 roku oraz 4,5 proc. w 2012 roku.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA