fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Deutsche Bank ukarany za niedopilnowanie wycen funduszy DWS

Bloomberg
KNF nałożyła 350 tys. zł kary na Deutsche Bank Polska za niedopilnowanie wycen kilku funduszy DWS Polska TFI
Podczas wczorajszego posiedzenia Komisja Nadzoru Finansowego  ukarała Deutsche Bank Polska karą za naruszenie ustawy o funduszach inwestycyjnych. Bank nie dopełnił obowiązków depozytariusza funduszy inwestycyjnych DWS Płynna Lokata, DWS Płynna Lokata Plus i DWS Dłużnych Papierów Wartościowych.
W marcu 2009 r. okazało się, że z uwagi na problemy z wyceną obligacji wchodzących w skład portfeli DWS towarzystwo musiało zawiesić możliwość umarzania jednostek. W tym czasie inwestorzy stracili kilkanaście proc. aktywów – co jest skalą niespotykaną dla uważanych za bezpieczne funduszy pieniężnych.
48 procent spadły aktywa DWS Polska FIO Płynna Lokata Plus na 31 marca 2009 r. wobec 28 lutego 2009 r.
W 2010 r. KNF nałożyła już na DWS 800 tys. zł kary w związku z tym zamieszaniem. Teraz ukarany został bank przechowujący aktywa, który w ocenie komisji przez niemal cztery lata nie kwestionował wyceny aktywów funduszy. Ani DWS, ani Deutsche Bank nie próbowały oszacować godziwej wartości obligacji strukturyzowanych wyemitowanych przez londyńskie biuro banku.
W 2009 r. okazało się, że ich wartość zależy od poziomu CDS dla Polski (instrumentów ubezpieczających posiadacza obligacji na wypadek niewypłacalności emitenta). Nagły skok notowań CDS spowodował sporą przecenę papierów i stratę inwestorów.
„Konsekwencją nieprawidłowego działania banku było błędne ustalenie wartości netto aktywów funduszy i wartości jednostek uczestnictwa" – czytamy w uzasadnieniu KNF.
Przedstawiciele banków-depozytariuszy przypominają, że weryfikacja wyceny aktywów funduszy, do której obliguje ich ustawa o funduszach inwestycyjnych, jest niekiedy bardzo trudna i kosztowna z uwagi na skomplikowanie instrumentów znajdujące się w portfelach funduszy, szczególnie w przypadku instrumentów nienotowanych, zagranicznych i nieruchomości.
– Obowiązki banku depozytariusza są zdefiniowane bardzo ogólnie na poziomie ustawy i brak szczegółowych procedur i standardów w tym zakresie stanowi istotne ryzyko wykonywania tej funkcji i powinien być przedmiotem dalszych dyskusji z nadzorem – mówi Jacek Mierzejewski, szef Rady Banków-Depozytariuszy przy Związku Banków Polskich. W sierpniu rada rozmawiała o tym z KNF.
Do momentu zapoznania się z uzasadnieniem KNF Deutsche Bank odmawia komentarza. Sprawy komentować nie chce także Investors TFI, które przejęło DWS w 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA