fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

BNP Paribas wychodzi z rosji

Iwona Trusewicz
Trwa exodus zagranicznych instytucji z Rosji. Po Barclay's Santanderze, Rabobanku, Morgan Stanley i innych oddziały zamyka francuski BNP Paribas
Od dziś Francuzi przestają przyjmować w rosyjskich oddziałach nowych klientów, a od grudnia, jak dowiedziała się gazeta.ru, będą zablokowane karty kredytowe. BNP pozostanie mniejszościowym udziałowcem spółki ze Sbierbankiem (ma 70 proc. udziałów). Zajmuje się ona tzw. POS-kredytowaniem, czyli udzielaniem szybkich pożyczek w punktach sprzedaży.
Oficjalnie Francuzi jeszcze nie informują o wyjściu z Rosji. Jednak w minionym tygodniu centrala BNP zdecydowała o sprzedaży najbardziej ryzykownych aktywów na kwotę ok. 70 mld euro. A Rosja jest jednym z najtrudniejszych rynków dla finansowego biznesu. Zagraniczne banki od dawna skarżą się na korupcję, biurokrację i brak poczucia bezpieczeństwa. A także na częste zmiany w przepisach i opieszałość organów ścigania.
W minionym roku z Rosji wycofały się Rabobank, Santander i Morgan Stanley. O decyzji sprzedaży rosyjskiej filii informował Barclay's. Amerykański GE Money Bank i szwedzki Handelsbanken opuszczą Rosję do końca roku. Strategię rosyjską rewiduje też HSBC. Rozważają wycofanie się m.in. KBC i Swedbank (już zwalnia pracowników).
W Rosji zarejestrowane są 944 banki, z tego 225 z kapitałem zagranicznym. Największy z nich jest włoski UniCredit.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA