fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Były prezydent Afganistanu zabity w zamachu

Burhanuddin Rabbani
AP
Były prezydent Afganistanu zginął z rąk zamachowca samobójcy w swojej fortecy w centrum stolicy
Dwóch talibów przyjechało do rezydencji Burhanuddina Rabbaniego w towarzystwie jego doradcy Masuma Stanakzaja. Podali się za wysłanników, którzy mają do przekazania informacje od rebeliantów. Nie zostali przeszukani, bo Stanakzaj powiedział strażnikom, że nie jest to konieczne. Chwilę później – w obecności Rabbaniego – jeden z gości zdetonował bombę ukrytą w turbanie.
Były prezydent zginął na miejscu razem z kilkoma ochroniarzami. Stanakzaj został ciężko ranny. Do ataku przyznali się talibowie.
Rabbani kierował Wysoką Radą Pokoju, która prowadzi rozmowy z rebeliantami.
– Ten zamach to ważny komunikat dla władz – mówi w rozmowie z „Rz" Ellie David Krakowski, prezes firmy EDK Consulting specjalizującej się w ocenie zagrożenia terrorem. – Talibowie chcieli pokazać, że nie są zainteresowani negocjacjami.
Według Krakowskiego to był najbardziej zuchwały atak od czasu zabicia dowódcy Sojuszu Północnego Ahmeda Szaha Masuda w 2001 roku. – Napastnikom zależało na kimś, kto jest znany na Zachodzie i popularny w Afganistanie. Rabbani spełniał oba te warunki. Efekt propagandowy jest murowany – mówi ekspert.
Na wieść o zamachu prezydent Hamid Karzaj skrócił swoją wizytę w USA, ograniczając ją do krótkiego spotkania z Barackiem Obamą.
Rabbani był pierwszym prezydentem Afganistanu po upadku komunizmu, rządził w latach 1992 – 1996. W czasie wojny domowej walczył przeciwko talibom.
– Spotkałem się z nim w 1983 roku – mówi Krakowski. – Wywarł na mnie dobre wrażenie. Był umiarkowany i mądry. Widać było, że kieruje się dobrem wszystkich Afgańczyków. Był Tadżykiem, ale cieszył się szacunkiem nawet wśród Pasztunów. Karzajowi trudno będzie go zastąpić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA