fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Osoby niesłyszące dostaną prawo jazdy

www.sxc.hu
Osoby niesłyszące dostaną prawo jazdy. Resort zdrowia zmienia przepisy, które im to uniemożliwiły
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Resort zmienia przepis, który uniemożliwiał osobom niesłyszącym ubieganie się o prawo jazdy lub przedłużenie go.
Od 15 lipca 2011 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich przyszłych kierowców. Ministerstwo Zdrowia zmieniło je m.in. przez to, że chciało zdjąć z kierowców poważnie niedosłyszących i głuchych obowiązek oznakowania swego samochodu.
- Przy okazji prac nad jego nową wersją urzędnicy usunęli przez pomyłkę przepis, który w ogóle dopuszczał głuchych do prowadzenia pojazdów - tłumaczy Piotr Olechno, rzecznik prasowy resoru.
Pomyłka ministerialnych urzędników spowodowała duże zamieszanie. Lekarze zaczęli orzekać, że osoby głuche nie mogą się ubiegać o prawo jazdy, bo nie przeszły pozytywnie testów słuchu.
- Te regulacje sprawiły, że lekarze poddawali niesłyszących upokarzającym badaniom. Np. w Kutnie medyk ustawił pod ścianą pięć osób, odwrócił je i sprawdzał słuch z odległości trzech metrów - mówi Piotr Kowalski z łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.
Przez pomyłkę ministerstwa kłopot z dostaniem prawa jazdy mogło mieć nawet około 700 tys. głuchoniemych.
- Teraz to się zmieni. Przygotowana przez nas nowelizacja przewiduje, że osoby niesłyszące będą się mogły ubiegać o prawo jazdy. Poprawka ma wejść w życie już w najbliższych dniach - wyjaśnia Piotr Olechno.
Przygotowując nowe przepisy, resort zdrowia nie usuwa jednak wszystkich elementów dyskryminacji niesłyszących. Nadal będą oni musieli robić badania słuchu przed rozpoczęciem pracy w zawodzie kierowcy. Testy słuchu wykluczają więc niesłyszącego jako zawodowego kierowcę.
- Nie wiadomo, dlaczego głuchy ma prawo wozić czteroosobową rodzinę w samochodzie, ale nie może już pracować jako zawodowy kierowca i transportować ciastek do cukierni - mówi Piotr Kowalski.
Niesłyszący zamierzają się zwrócić do ministerstwa za pośrednictwem rzecznika praw obywatelskich o zmianę także tego przepisu. Rzecznik występował już raz w tej sprawie w 2009 r., ale nie przyniosło to rezultatu.
 
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA