fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Stawki VAT: Szafy wnękowe z 23% VAT

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Firma, która montuje meble na wymiar, musi wystawiać faktury z 23-proc. VAT. Nie może stosować obniżonej stawki
Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który produkuje meble na zamówienie klientów. Wykonuje usługi polegające m.in. na zabudowie wnęk w domach jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 300 mkw. i mieszkaniach do 150 mkw. Szafy wnękowe montowane są na stałe, bez możliwości ich przeniesienia w inne miejsce. Faktura dokumentująca transakcję zawiera jedną pozycję obejmującą całość robót wraz z materiałami. Dotychczas wnioskodawca naliczał 23-proc. VAT. Pyta, czy prawidłowa byłaby niższa  8-proc. stawka.
Dyrektor IS odpowiedział, że jest to błędne stanowisko. Przypomniał, że 8-proc. VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dotyczy to budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw., oraz mieszkań, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 mkw.
Jak czytamy w interpretacji, obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy. Powinny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost w ustawie o VAT lub w przepisach wykonawczych.
Preferencyjna stawka obejmująca czynności związane  ze społecznym budownictwem mieszkaniowym nie dotyczy wszystkich usług montażu różnych towarów.
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy do usług montażu szaf wnękowych na stałe, bez możliwości przenoszenia ich w inne miejsce, sklasyfikowanych w grupie PKWiU 43.32 "Roboty instalacyjne stolarki budowlanej", zastosowanie ma stawka 23 proc. VAT. To dlatego, że czynności te nie zostały wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT ani w  7 rozporządzenia wykonawczego ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r.
Dyrektor IS zaznaczył przy tym, że w interpretacji odniesiono się wyłącznie do klasyfikacji podanej przez wnioskodawcę. To przedsiębiorca ma obowiązek prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz ich zaklasyfikowaniem do właściwych grupowań statystycznych.
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA