fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Hindusi na zakupach

Bloomberg
Indyjska spółka GVK poinformowała, że jest gotowa wyłożyć 1,26 mld dol. za większościowy pakiet akcji w kopalniach należących obecnie do australijskiej grupy Hancock
W wyniku transakcji w ręce Hindusów trafi 79 proc. akcji kopalni Alpha oraz Alpha West zlokalizowanych w Galilee Basin w prowincji Queensland w Australii. Właściciela zmieni tez 100 proc. walorów kopalni Kevin's Corner. Dodatkowo GVK przejmie port węglowy oraz weźmie na siebie wykonanie już gotowego projektu budowy kolejowej linii komunikacyjnej, która połączy przejęte kopalnie z oceanem. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na 2014 rok i według szacunków GVK trzy kopalnie mają przynieść rocznie 30 mln ton węgla energetycznego w pierwszych latach działalności. Później wartość ta ma ulec zwiększeniu, by przy pełnej wydajności wydobywać nawet do 84 mln ton rocznie.
Umowa jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji, które trwały pomiędzy spółkami od lutego 2011 r.
Indie od pewnego czasu prowadzą bardzo ekspansyjną politykę przejęć w branży węglowej. Niedostatek krajowych zasobów oraz rosnący popyt wewnętrzny napędzany potrzebami lokalnych elektrowni zmusza Hindusów do rozglądania się za surowcem zagranicą. Głównymi kierunkami ekspansji jest Australia, Indonezja oraz Afryka. Transakcja pomiędzy GVK oraz Hancock jest już kolejnym tego typu przejęciem. W zeszłym roku spółka Adani Enterprise kupiła udziały w kopalniach węgla kamiennego od australijskiego Linc Energy. Wartość transakcji wyniosła 2,7 mld dol.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA