fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Straty przez cyberprzestępstwa

Aż 76 proc. Polaków miało już kontakt z oszustwami w sieci. Okupili to ogromnymi stratami
Jak wynika z badania „Norton Cybercrime Report" przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec (producent oprogramowania antywirusowego), aż 71 proc. Polaków miało styczność z cyberprzestępstwami w ostatnim roku. Ponieśli z tego tytułu straty szacowane na 2,9 mld zł (kwotę obliczono, mnożąc ilość przypadków i koszt usunięcia szkód). Do tego trzeba dodać koszty czasu straconego przez ofiary cyberprzestępstw. Symantec szacuje je na 10,1 mld zł. Według firmy w poprzednim roku Polacy tracili średnio aż sześć dni na rozwiązywanie problemów i usuwanie szkód spowodowanych przez ataki w sieci.
Każdej minuty ofiarą cyberprzestępstwa padało 15 Polaków, czyli 22 tys. dziennie. Najczęściej (64 proc. wskazań) spotykali się z wirusami komputerowymi i złośliwym oprogramowaniem.
15 osób co minutę było średnio w ub.r. w Polsce ofiarą cyberataków
Po wirusach kolejne miejsca zajmowały oszustwa online (20 proc.) i wiadomości wyłudzające dane (phishing, 10 proc.). – W ciągu ostatnich 12 miesięcy spośród dorosłych respondentów dwa razy więcej padło ofiarą cyberprzestępczości niż przestępstw w świecie realnym – uważa Ewa Kellner, menedżer w Symantec Poland.
Na całym świecie ofiarami tego typu zdarzeń w poprzednim roku było aż 431 mln osób, co kosztowało 388 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA