fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Wsparcie dla powodzian będzie szybsze

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Gminy będą mogły sprzedać nieruchomości bez przetargu, a powodzianie dostaną po 2 tys. zł bezzwrotnego zasiłku
Takie zmiany zawiera ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem występowaniu skutków powodzi i ich usuwaniem. W piątek przyjął ją Sejm, akceptując przy tym dwie zgłoszone do niej senackie poprawki. Mają one charakter precyzujący.
Obecnie po każdej powodzi przygotowuje się ustawę, która obowiązuje okresowo. Służy usuwaniu skutków klęski i niesieniu pomocy poszkodowanym. Tak było w latach 1997 i 2010. Gdy więc wydarza się klęska żywiołowa, trzeba czekać na nowe przepisy ułatwiające niesienie pomocy, a to trwa.
Przyjęte regulacje mają stale obowiązywać. Będą podobne do tych z ustawy powodziowej z 2010 r. Przepisy będą uruchamiane, gdy dojdzie do powodzi. Wtedy Rada Ministrów wyda rozporządzenie z nazwami gmin i miejscowości, w których przez okres do 12 miesięcy będą obowiązywały.
Ustawa przewiduje, że pomoc obejmie tych, którzy ponieśli szkody majątkowe na skutek powodzi albo utracili możliwość (nawet czasowo) korzystania z nieruchomości lub lokalu.
Osoby fizyczne otrzymają bezzwrotny zasiłek celowy wynoszący 2 tys. zł bez względu na wysokość dochodów. Decyzję wyda gmina w ciągu dwóch dni od wpłynięcia wniosku z prośbą o pomoc.
Samorządy terytorialne będą mogły odstąpić od przetargowego zbywania nieruchomości na cele mieszkaniowe dla poszkodowanych osób fizycznych.
etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA