fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Renta socjalna: 18-latek dorobi do świadczenia

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Osoba, która utraciła zdolność do pracy przed 18. rokiem życia, będzie mogła dorobić do świadczenia nawet 70 proc. przeciętnej pensji
Dopiero gdy zarobki rencisty socjalnego przekroczą 70 proc. średniej pensji, prawo do świadczenia będzie zawieszane. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rencie socjalnej przyjęta bez poprawek przez Senat. Jeśli prezydent podpisze nowelę, wejdzie ona w życie 1 stycznia 2012 r.
Obecny limit zarobków - do 30 proc. średniej pensji - umożliwia pracę tylko na 0,69 etatu przy płacy minimalnej, a to zniechęca świadczeniobiorców.
Rentę socjalną pobiera około 248 tys. osób.
Mimo zmian renciści socjalni wciąż będą gorzej traktowani, jeśli chodzi o możliwość dorabiania, od rencistów otrzymujących świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Ci wprawdzie też mogą dostawać wynagrodzenia do 70 proc. średniej krajowej, ale jeśli zarobki przekroczą tę granicę, renta jest tylko obniżana. Dopiero gdy zarobią więcej niż 130 proc. średniej pensji, prawo do świadczenia jest zawieszane. Niekorzystne dla rencistów socjalnych jest również to, że ich przychód jest rozliczany miesięcznie. Łączony z innymi rentami i emeryturami może być też rozliczany w skali roku.
- Uprawnione są do niej osoby pełnoletnie, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej - mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.
Etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta
Zobacz więcej w serwisach:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA