fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

31,5 mld dol. wycofali z Rosji inwestorzy w I półroczu 2011

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Im bliżej wyborów, tym więcej cudów w gospodarce obiecuje rodakom rosyjski premier
Na konferencji partii Jedna Rosja w Czerepowcach Władimir Putin sypał wirtualnymi pieniędzmi i wizją gospodarczej potęgi kraju. Oświadczył m. in., że do 2016 r. Rosja będzie największym producentem aut w Europie. – Mamy ogromny potencjał wzrostu w branży motoryzacyjnej. Dynamika za pół roku to 76 proc. W czasie kryzysu, dzięki pomocy państwa, nie upadł ani jeden krajowy producent – cytowały Putina rosyjskie media.
Dodał, że lotnisko Pułkowo pod St. Petersburgiem zostanie niebawem jednym z największych węzłów lotniczych w Europie. W 2010 r. port obsłużył 8,5 mln pasażerów, podczas gdy prywatne moskiewskie Domodiedowo – 20 mln. Putin zapowiedział jednak, że do 2014 r. lotnisko zwiększy obsługę do 13 mln ludzi.
Państwo da też 60 mld rubli (2 mld dol.) na unowocześnienie lotnisk w Kaliningradzie, Murmańsku, Workucie, Archangielsku, Pietrozawodsku, Pskowie, Sywtywkarze. Wcześniej na tej liście był Smoleńsk, ale Putin o nim nie wspomniał.
31,5 mld dol. wycofali z Rosji inwestorzy w I półroczu 2011 roku
Polecił za to władzom regionalnym podnieść płace nauczycieli do średniej krajowej (26 tys. rubli – 2600 zł) i zapewnić im kredyty hipoteczne oprocentowane na 8 proc. Do tego 10 proc. kwoty kredytu spłaci państwo.
Młodzi lekarze, którzy zdecydują się pracować na wsi nie mniej niż pięć lat, dostaną po 1 mln rubli (110 tys. zł) na zagospodarowanie. Ma to kosztować  budżet Rosji ok. 11 mld rubli.
Ponad 9 mld rubli (300 mln dol.) rząd przeznaczy na edukację przedszkolną.
Prezydent Dmitrij Miedwiediew twierdzi z kolei, że „dodatkowych pieniędzy w budżecie nie ma". Domaga się od rządu Putina racjonalnego i zbilansowanego budżetu na lata 2013 – 2015. – Przy planowaniu wydatków trzeba mieć świadomość, jak wpłyną one na tempo wzrostu gospodarczego, konkurencyjność Rosji i klimat inwestycyjny – zapowiedział na spotkaniu rządu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA