fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Neony i twarze

„Agnieszka”, phot. Wojciech Plewiński, 1965
materiały prasowe
Dom Funkcjonalny doczekał się nowego lokatora. Do urzędującej tam od maja galerii BWA dołącza Galeria Asymetria. W sobotę otwarcie dwóch wystaw
Właściciele obu lokali przy ul. Jakubowskiej 16 w Warszawie postanowili rozpocząć nowy sezon wspólnym wernisażem.
W BWA  będzie można zobaczyć wystawę prac jednej z najbardziej cenionych za granicą rodzimych artystek Agnieszki Kalinowskiej „Wygasłe neony".
Obejrzymy 10 ascetycznych w formie, ażurowych konstrukcji wyplatanych z papierowego sznurka,  m.in. replikę neonu kina Atlantic, ale też fragment drucianego płotu czy eternitu.
– Kalinowska bardzo uważnie pracuje z przestrzenią –  podkreśla Michał Suchora z BWA.
–  Jednym z wątków ekspozycji jest ukazanie tworzenia się fizycznych i mentalnych granic.
Z kolei w Asymetrii, która swoją siedzibę będzie miała na... piętrze budynku, zobaczymy pokazywane po raz pierwszy w formie wystawy odbitki redakcyjne służące do ilustracji „Przekroju" autorstwa Wojciecha Plewińskiego.
— Cykl fotografii przedstawia wyszukiwane przez artystę, na ulicach polskich miast, tytułowe zwykłe dziewczyny  –  zastrzega Komorowski. –  W  latach 50. pismo to zasłynęło z okładek z twarzami Polek – wyjaśnia Komorowski.  – Ówczesny redaktor naczelny, Marian Eile, chciał zerwać z socrealistycznym wizerunkiem kobiety jako bohaterki wojennej czy traktorzystki. Na wystawie pokażemy około 45 czarno-białych oryginałów, a nie koloryzowanych odbitek, które niektórzy może pamiętają  jeszcze z okładek.
Otwarcie sezonu w Domu Funkcjonalnym – Warszawa, ul. Jakubowska 16, sobota (10.09), godz. 18 wstęp wolny
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA