Świat

Tytuł szlachecki dla Rushdiego

Autor "Szatańskich wersetów" Salman Rushdie został uhonorowany przez królową tytułem szlacheckim. Iran jest oburzony tą decyzją i oskarżył Wielką Brytanię o islamofobię
Ukrywający się w Wielkiej Brytanii pisarz jest znienawidzony przez radykalnych muzułmanów.W1989 roku rzucił na niego fatwę irański przywódca religijny ajatollah Chomeini.
Nakazał wówczas zamordowanie urodzonego w Indiach w muzułmańskiej rodzinie pisarza za powieść "Szatańskie wersety". Według Chomeiniego obrażała ona islam. W związku z fatwą Rushdie do dzisiaj musi się ukrywać, a jego książki w krajach muzułmańskich płonęły na stosach. Mimo że w 1998 roku Iran oficjalnie zniósł poparcie dla fatwy, życie Rushdiego nadal jest zagrożone. Radykalne organizacje islamskie nie uznają bowiem decyzji irańskiego rządu, a jedna z nich oferuje nawet 2,8 miliona dolarów nagrody za głowę pisarza.
-Uhonorowanie znienawidzonego apostaty jest wyraźnym dowodem na niechęć do islamu przedstawicieli brytyjskich władz i godzi w uczucia religijne muzułmanów -powiedział rzecznik irańskiego MSZ Mohammed Ali Hosseini. Strona brytyjska odpiera zarzuty Irańczyków. Rzecznik brytyjskiego MSZ podkreślił, że pisarz swoim literackim dorobkiem zasłużył na to odznaczenie i nie ma powodów do jego merytorycznej weryfikacji. Zdaniem ekspertów spór o uhonorowanie pisarza pogorszy stosunki brytyjsko-irańskie, które poważnie ochłodziło porwanie brytyjskich marynarzy przez irańskich żołnierzy w marcu tego roku. Londyn zdecydowanie sprzeciwia się również nuklearnym ambicjom Teheranu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL