fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Miliony ton dwutlenku węgla nad Polską,

Fotorzepa, Piotr Kała Pio Piotr Kała
Najnowsze zestawienia wykazują, że Polska jest trzecim co do wielkości trucicielem w Unii Europejskiej, w niechlubnym rankingu ustępujemy tylko Niemcom i Brytyjczykom. Na świecie pod względem ilości emitowanego dwutlenku węgla zajmujemy 11. miejsce.
Uruchomiona została właśnie internetowa strona CARMA, na której można sprawdzić, ile które państwo emituje dwutlenku węgla. Opublikowane są na niej dane o 50 tys. elektrowni na całym globie. Każdy może się przekonać, ile tego gazu wydziela do atmosfery elektrownia w jego okolicy. Mieszkańcy Bełchatowa dowiedzą się, że elektrownia w ich mieście pod względem emisji zanieczyszczeń zajmuje drugie w Europie i 18. na świecie miejsce. Rocznie z jej kominów do atmosfery trafia ponad 25 mln ton dwutlenku węgla.
Na stronie CARMA znajdziemy mapy, na których mniejsze lub większe kółka oznaczają mniejszych lub większych producentów energii. Kółka są kolorowe: czerwone oznacza, że elektrownia brudzi na potęgę: emituje mnóstwo zanieczyszczeń w stosunku do energii, którą wytwarza. Zielone symbolizuje elektrownię, która nie brudzi. Barwy pomarańczowa i niebieska oznaczają stadia pośrednie. Bełchatów jest zaznaczony na pomarańczowo. Ale w Polsce nie brakuje też czerwonych kółek. Najbardziej nieekologiczna jest niewielka elektrownia Marcel w Radlinie. Zaraz za nią plasuje się spora elektrownia Poznań-Karolin.W sumie na czerwono zaznaczonych jest 219 z 508 polskich elektrowni uwzględnionych w spisie. Innymi słowy, prawie co druga polska elektrownia jest z ekologicznego punktu widzenia absolutnie nie do przyjęcia.
Twórcy strony z organizacji Center for Global Developement zebrali dane z wielu oficjalnych i nieoficjalnych źródeł. Zaznaczają, że baza danych ma zmusić największych trucicieli, by unowocześnili elektrownie. Dr David Wheeler, który kieruje akcją, twierdzi, że siła opinii publicznej nie raz zmusiła zakłady przemysłowe do zmniejszenia szkodliwych emisji. CARMA może dać lokalnym społecznościom i organizacjom proekologicznym impuls do walki z trucicielami. ? ton dwutlenku węgla wytwarzają każdego roku polskie elektrownie Lista największych trucicieli świata carma.org
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA