fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Tapety i antyczni bogowie

Czy zwiedzając Pałac w Wilanowie, można poznać historię tapet ściennych? W jaki sposób twórcy epoki baroku korzystali z dorobku kultury antycznej?
Klucz do rozwiązania tych zagadek znajdą uczestnicy weekendowych warsztatów rodzinnych w rezydencji króla Jana III Sobieskiego. – Zwiedzimy Chińskie Pokoje, zwracając szczególną uwagę na papierowe obicia ścian – zdradza Katarzyna Pietrzak, prowadząca sobotnie zajęcia „Wzorzyste i kwieciste tapety we wnętrzach pałacu w Wilanowie". – Oglądając unikatowe na skalę europejską wzory, zastanowimy się, jakimi metodami przed laty je wytwarzano. Pomogą w tym dzieciom (w wieku 7 – 10 lat) zajęcia praktyczne.
– W Królewskiej Drukarni czekają wytłoczone z drzeworytu fragmenty tapety – wyjaśnia Katarzyna Pietrzak. – Dzieci pomalują je według własnych upodobań. A na koniec każdy odciśnie wybrany wzór na chuście i jako pamiątkę zabierze ją do domu.
Z kolei uczestnicy sobotnio-niedzielnych warsztatów w Gaju Akademosa odwiedzą świat bogów, którym cześć oddawali starożytni Grecy. To okazja, by wcielić się w wybraną postać z Olimpu. W budowaniu odpowiedniej atmosfery pomoże wszystkim nauka upinania antycznych ubiorów.
Prowadzący zajęcia zachęcą też rodziny do poszukania w wilanowskiej kolekcji wątków mitologicznych i nauczą rozumieć ich symbolikę.
Warsztaty rodzinne w Wilanowie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa, ul. Kostki Potockiego 10/16: Wzorzyste i kwieciste tapety we wnętrzach Pałacu w Wilanowie, bilety: 7 zł, rezerwacje: tel. 801 011 779, sobota (23.07), godz. 11, Królewski Wilanów i świat starożytnych bogów, bilety: 3 i 5 zł, sobota (23 i 30.07), niedziela (24 i 31.07), godz. 11
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA