fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hu Jintao: komuniści uczynili Chiny potęgą

Hu Jintao
AFP
Największe ugrupowanie polityczne na świecie, 80-milionowa Komunistyczna Partia Chin, obchodzi dziś 90. rocznicę powstania
– Rządy KPCh uczyniły kraj potęgą – powiedział chiński przywódca Hu Jintao, przemawiając z okazji 90. rocznicy powstania partii.
W transmitowanym przez telewizję półtoragodzinnym wystąpieniu Hu podkreślił, że sukces był możliwy dzięki zdolności partii do przystosowania się do nowych warunków. – W pewnych historycznych okresach popełniliśmy błędy i nawet ponieśliśmy poważne porażki, czego głównym powodem był fakt, że nasza myśl przewodnia była wówczas oderwana od chińskich realiów. Nasza partia zdołała jednak naprawić błędy, powstała i zwycięsko zmierzała naprzód – mówił do tysięcy delegatów w pekińskiej Hali Ludowej. KPCh, niegdyś skrajnie ortodoksyjna w kwestiach społeczno-gospodarczych, w latach 80. ubiegłego wieku dokonała zwrotu i zaczęła realizować reformy wolnorynkowe.
Hu zaznaczył, że najważniejszym celem partii jest zagwarantowanie stabilności, „bez której niczego się nie osiągnie". Jak przyznał, dekady wzrostu gospodarczego przekształciły kraj, generując liczne konflikty społeczne.
KPCh liczy ponad 80 milionów członków. Inaczej niż podczas jubileuszy w poprzednich latach, przeznaczonych głównie dla aparatu partyjnego, tegoroczne obchody zostały skierowane do szerokiej publiczności. Przygotowano premierę filmu fabularnego o początkach partii – z gwiazdorską obsadą.
W ostatnich miesiącach chińskie władze przeprowadziły masowe aresztowania dysydentów. Było to efektem internetowych apeli o zorganizowanie w kraju protestów przeciw dyktaturze KPCh.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA