fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Gejowskie śluby legalne w Nowym Jorku

Geje świętują na ulicach Nowego Jorku
AFP
Paweł Majewski
Ustawę o legalizacji małżeństw homoseksualnych podpisał Andrew Cuomo, demokratyczny gubernator stanu Nowy Jork
Za takim rozwiązaniem opowiedział się kontrolowany przez republikanów senat
Pary tej samej płci będą mogły zawierać związki małżeńskie za 30 dni. W efekcie Nowy Jork stanie się największym w USA stanem, w którym będzie to możliwe.
Już dziś jednak nowojorscy geje rozpoczęli świętowanie. "Strzeliły korki od szampana, rozwinięto tęczowe flagi, a rzesze ludzi ściskają się i tańczą na ulicach Greenwich Village na Manhattanie" - donosiły amerykańskie media.
Senat zatwierdził ustawę w sprawie małżeństw homoseksualnych w stosunku 33 do 29 głosów.
- Jesteśmy liderami i dołączamy do innych dumnych stanów, które uznają nasze rodziny. Teraz batalia przeniesie się do innych stanów - powiedział cytowany przez agencję AP demokratyczny senator Thomas Duane.
Podobnej ustawy nie udało się przeforsować w Nowym Jorku przed dwoma laty. W minionym roku została ona odrzucona w sąsiednim New Jersey. Obecnie badania opinii publicznej - po raz pierwszy - pokazują poparcie dla małżeństw osób tej samej płci.
Prezydent USA Barack Obama apelował do ustawodawców w czwartek wieczorem - podczas zbiórki funduszy na kampanię wyborczą wśród gejowskiej społeczności Nowego Jorku - o wspieranie praw homoseksualistów. Przeciw ustawie protestował m.in. arcybiskup Nowego Jorku Timothy Michael Dolan.
Burmistrz Michael Bloomberg, który lobbował na rzecz ustawy, nazwał decyzję  "historycznym triumfem równości i wolności". Natomiast "głębokie zaniepokojenie i rozczarowanie" przyjęciem prawa, wyrazili katoliccy biskupi. "Zawsze odnosimy się do naszych homoseksualnych braci i sióstr z szacunkiem, godnością i miłością. Jednak uważamy, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety" - napisali biskupi w oświadczeniu.
W Nowym Jorku nie ma wymogu stałego pobytu, by uzyskać aktu małżeństwa, w przeciwieństwie do Massachusetts, które w 2004 r., jako pierwszy stan zalegalizowało małżeństwa homoseksualne. Skutki uchwalenia ustawy wykraczają, więc poza stan Nowy Jork, bo jego prawo może przyciągnąć wiele par homoseksualnych z całego kraju.
Dotąd małżeństwa homoseksualistów dopuszczały stany: Massachusetts, Connecticut, Iowa, New Hampshire, Vermont. Pierwsze małżeństwo homoseksualne zostało zawarte w Massachusetts w 2004 r. Zaś na homoseksualne związki cywilne zezwalają m.in. stany: Hawaje, Illinois, New Jersey, Kalifornia, Nevada, Oregon, a także m.in. miasta Waszyngton i San Francisco.
Jak podkreśla AP, ustawa prawdopodobnie zostanie zaskarżona. W Nowym Jorku jednak - inaczebj niż w Kalifornii, gdzie wystarczy głosowanie - do zmiany prawa potrzebna jest konwencja konstytucyjna, co jest długim i skomplikowanym procesem.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA