fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Kościół: świeto Bożego Ciała

Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jednego z największych świąt katolickich.
Jest to szczególny dzień adoracji Eucharystii i wyznania wiary w to, co dokonuje się podczas każdej mszy św. – przemianę chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
Bezpośrednim impulsem do obchodzenia uroczystości Bożego Ciała były trzynastowieczne objawienia bł. Julianny z Cornillon. Kilkadziesiąt lat później ustanowił to święto papież Urban IV jako formę zadośćuczynienia za znieważanie Najświętszego Sakramentu, za błędy heretyków oraz jako uczczenie pamiątki ustanowienia Eucharystii w Wielki Czwartek. Od czasów reformacji Boże Ciało zyskało dodatkowy charakter: manifestacji wiary, gdyż towarzyszyły mu procesje z Najświętszym Sakramentem. W wielu krajach zwyczaj ten zanikł, ale tam, gdzie został – w Rzymie przywrócił go Jan Paweł II – znów bywa tak postrzegany ze względu na sekularyzację społeczeństw. W Polsce w latach stalinowskich procesje nie mogły wychodzić poza obręb przykościelnego cmentarza. Przy czterech ołtarzach ustawionych na trasie procesji czytane są fragmenty ewangelii o Eucharystii.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA