fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Wrocław kandydatem do Europejskiej Stolicy kultury

fot. Stefan Schlautmann
Flickr
Jacek Cieślak
Wrocław będzie jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury 2016 roku. Drugą - jedno z miast Hiszpanii
Werdykt ogłoszono podczas konferencji prasowej w Pomarańczarni w Warszawskich Łazienkach. Ogłosił go przewodniczący jury, Austriak Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej
Polskimi kandydatami do Europejskiej Stolicy Kultury były: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław;. Na najsłabszej pozycji od początku była Warszawa, ponieważ stolice państw bardzo rzadko otrzymują ten tytuł.
Ostateczną decyzję, wspartą opinią Parlamentu Europejskiego i zaleceniami Komisji Europejskiej, podejmie Rada Unii Europejskiej, w drugim kwartale 2012 roku. Wybierze ona jedno hiszpańskie i jedno polskie miasto jako Europejskie Stolice Kultury.
W Hiszpanii wciąż toczy się rywalizacja. Tamtejsza komisja musi dokonać wyboru pomiędzy Rywalizacja toczy się nadal pomiędzy sześcioma miastami: Burgos, San Sebastián, Las Palmas de Gran Canaria, Kordobą, Segowią i Saragossą.
Polskie miasta będą mogły ponownie kandydować do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury dopiero w 2028 roku.
Zwycięskie miasto otrzyma 1,5 mln euro - to nagroda im. Meliny Mercouri, wybitnej greckiej aktorki, minister kultury i pomysłodawczyni projektu. Laureat konkursu może też liczyć na wielomilionowe inwestycje i zwiększone zainteresowanie turystów.
W 2011 roku Europejskimi Stolicami Kultury są Turku w Finlandii i Tallin w Estonii. W historii konkursu tytuł nosiło jedno polskie miasto - Kraków w 2000 roku. Wtedy, wyjątkowo, funkcję stolic kultury pełniło dziewięć miast europejskich: z czego cztery reprezentowały państwa spoza Unii Europejskiej. Kraków i Praga były przedstawicielami krajów, które miały dopiero przystąpić do wspólnoty.

Dutkiewicz: najważniejsi są ludzie

- Najważniejsze jest to, żeby spełnić oczekiwania ludzi. Najważniejsi są ludzie - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz po ogłoszeniu nominacji i pozdrowił pozostałe miasta, które starały się o tytuł. - Projekt Lublina był wspaniały, a Katowice postrzegane były we Wrocławiu jako poważny konkurent, podobnie jak Gdańsk - powiedział.
W skład komisji selekcyjnej wchodziło 13 ekspertów z Polski i Unii Europejskiej. Instytucje Unii Europejskiej wyłoniły siedmiu członków, są to: Elisabeth Vitouch, Andreas Wiesand, Constantin Chirac, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondys, Erna Hennicot - Schoepges i Jeremy Isaacs.
W pracach komisji wzięło udział sześciu polskich specjalistów: Joanna Kiliszek, Tadeusz Kowalski, Michał Merczyński, Jacek Purchla, Monika Smoleń i Tadeusz Zielniewicz.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA