fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Fujimori ma szanse na ułaskawienie

Alberto Fujimori
AFP
Według nowego prezydenta nikt nie powinien umierać na raka w więzieniu
Kiedy lewicowy nacjonalista Ollanta Humala wygrał 5 czerwca wybory prezydenckie w Peru, los ojca jego rywalki Keiko Fujimori, skazanego w 2007 roku na 25 lat więzienia za korupcję i łamanie praw człowieka, malował się w czarnych barwach.
Przegrana córki wydawała się przekreślać szanse Alberta Fujimoriego na przedterminowe zwolnienie, a związani z Humalą politycy sugerowali wręcz, że nowy rząd przeniesie go natychmiast do zwykłego więzienia.
72-letni były prezydent (1990 – 2000) dotąd odbywał bowiem karę w bazie policji pod Limą, gdzie – jak twierdziły nieżyczliwe mu media – pławił się w luksusie. Miał tam m.in. własny ogród i salę konferencyjną. W ubiegły czwartek gruchnęła wiadomość, że stan Fujimoriego gwałtownie się pogorszył i więzień został przewieziony do szpitala. Były prezydent od jakiegoś czasu cierpi na leukoplakię, czyli zmiany przedrakowe w obrębie jamy ustnej. Według jego lekarza trzy tygodnie temu zrobiła mu się nowa rana na języku, nie chciał jednak pójść do szpitala w czasie, gdy jego ukochana córka była na finiszu kampanii przed wyborami. Podobno ojciec aktywnie jej pomagał, przyjmując w „więzieniu" do 300 osób dziennie. Doktor twierdzi, że więźniowi ubyło 15 kilogramów, a zmiany w jamie ustnej, z powodu których był czterokrotnie operowany, są bardzo dokuczliwe. „Nikt nie powinien umierać w więzieniu, z wyjątkiem osób skazanych na dożywocie za wykorzystanie seksualne nieletnich" – oświadczył Ollanta Humala w rozmowie z peruwiańską gazetą „El Commercio".
Ułaskawienie Fujimoriego mogłoby być z jego strony gestem na rzecz pojednania Peruwiańczyków, którzy podzielili się podczas kampanii wyborczej na dwa niezwykle wrogo nastawione do siebie obozy. Sam Humala ciągle wytykał 36-letniej Keiko Fujimori, że jest córką przestępcy. Teraz paradoksalnie stał się dla niej jedyną nadzieją na wydobycie ojca z więzienia. Kończący w lipcu urzędowanie prezydent Alan Garcia nie rozważał ułaskawienia pierwszego więźnia Peru.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA