fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Na budowach ciągle niebezpiecznie

www.sxc.hu
Wypadki w branży budowlanej stanowiły w ubiegłym roku blisko 30 proc. wszystkich wypadków, łącznie z komunikacyjnymi
Inspekcja Pracy odnotowała, że w 2010 r. uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy na placu budowy doznały 743 osoby. Taki wynik potwierdza, że praca na budowie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zajęć.
– Wypadki w budownictwie najczęściej są skutkiem całkowitego braku kontroli pracownika nad swoim ciałem lub przedmiotem czy urządzeniem, z którego korzysta. Są to różnego rodzaju upadki, m.in. z wysokości. W 2008 r. stanowiły one 46 proc. wszystkich wypadków  na budowach, a w 2010 r. – 39 proc. – podkreśla Grzegorz Łyjak, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy.
Pocieszające jest to, że maleje liczba upadków. Jest to efekt prowadzonej w mediach od kilku miesięcy kampanii informującej o bezpiecznej pracy na wysokości.
PIP stwierdziła, że w ubiegłym roku na budowach zginęło 165 osób, w 2009 r. ofiar śmiertelnych było 170.
Z analiz inspekcji wynika, że najbardziej narażeni na wypadek są pracownicy mający krótki staż. Mianowicie około 10 proc. poszkodowanych śmiertelnie i ciężko ulega wypadkowi w pierwszym roku pracy.
Niemal połowa wypadków śmiertelnych wśród pracowników ze stażem krótszym niż rok zdarzyła się w pierwszych siedmiu dniach po zatrudnieniu. Co ciekawe, dużą, bo 9-proc., grupę ofiar stanowią pracownicy ze stażem dziewięciu lat. W tych wypadkach główną przyczyną jest rutyna.
Najmniej niebezpiecznych zdarzeń dotyczyło pracowników z najwyższymi kwalifikacjami.
O bezpieczeństwo nie dbają szczególnie przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu pracowników. U nich wydarzyła się prawie połowa wypadków. Najbardziej zaś dbają o BHP firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Tam odnotowano około 7 proc. wypadków.
Duże inwestycje budowlane prowadzone w związku z Euro 2012 były kontrolowane także przez PIP. W ubiegłym roku inspektorzy nadzorowali 75 budów, na których przeprowadzili 175 kontroli oraz 245 wizytacji. W ciągu czterech miesięcy tego roku odbyli 87 kontroli u 84 pracodawców.
Do końca kwietnia inspektorzy wydali 444 decyzje, w tym 309 ustnych wykonanych w trakcie kontroli. W tej liczbie 43 decyzje wstrzymywały prace stwarzające bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia wykonujących je pracowników.
Czytaj również:
Zobacz serwis:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA