fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Prywatne fundusze na cenzurowanym

Iwona Trusewicz
Fundusz Emerytalny Rosji (odpowiednik ZUS) rozwiąże umowy z trzema prywatnymi funduszami, na które najbardziej skarżyli się Rosjanie
Winowajcy to fundusze: „Błagosastajanije" (Dobrobyt) - 1,04 mln członków i drugie miejsce wśród emerytalnych funduszy niepaństwowych, „Norylski Nikiel" (473 tys. i 4 miejsce) oraz „Renessans życie i emerytura" (225,5 tys. i 10 miejsce).
Jak podaje Kommersan to właśnie na nie wpłynęło najwięcej, bo aż 80 proc, wszystkich skarg złożonych przez aktualnych oraz przyszłych emerytów. W sumie było to 1700 nieprzychylnych opinii.
Dlatego Fundusz Emerytalny Rosji zdecydował się na zmianę zasad współpracy z tymi funduszami. Teraz, by pieniądze ze składek trafiły na konto danego funduszu potrzebny jest pisemny wniosek ubezpieczonego.
Fundusze uważają takie działania za zbyt surowe. Zapewniają, że wciąż poprawiają jakość i terminowość obsługi.
Krytykiem pracy rosyjskich OFE jest też ministerstwo rozwoju gospodarczego. Szefowie ministerstwa nie raz wytykali funduszom nieefektywność zarządzania składkami; zbyt wysokie opłaty i prowizje.
Dlatego ministerstwo opowiada się za likwidacją prywatnych OFE.
Największe składki zbiera obecnie państwowy Wnieszekonombank (941 mld rubli tj. ok. 34 mld dol.). Wszystkie prywatne OFE zarządzają ponad 155 mld rubli (5,6 mld dol.).
Kwota ta szybko rośnie. W 2010 r powiększyła się dwa razy. Kreml chętnie położyłby rękę na tych pieniądzach.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA