fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Rozmowa z kobietą - kurierem rowerowym

Ludmiła Hołub, kurierka rowerowa
Archiwum
Kurierzy nie mają zazwyczaj drogiego sprzętu, bo żal jeździć dobrym rowerem w śniegu i deszczu - mówi Ludmiła Hołub, kurierka rowerowa
Czy po ostatnich podwyżkach cen benzyny kurierzy rowerowi mają więcej zleceń?
Ludmiła Hołub: Ceny benzyny raczej nie mają wpływu na liczbę zleceń. Najważniejsza jest pogoda. Kiedy na dworze jest przyjemnie, wielu klientów osobiście dostarcza swoje przesyłki i mamy mniej zleceń. Najwięcej pracy mamy, kiedy pada, i zimą, szczególnie przed świętami. Wtedy można też najwięcej zarobić.
Na jakie wynagrodzenie może liczyć kurier?
Wiele zależy od tego, ile się pracuje i jak zorganizowana jest firma kurierska. W tych największych kurierzy zarabiają naprawdę niewiele, bo z każdych kilkunastu złotych za kurs jedną trzecią albo nawet dwie trzecie oddają właścicielowi. My, w spółdzielniach, działamy na innych zasadach.
Nie mamy szefa, któremu trzeba oddawać prowizję, a zysk z każdej przesyłki zostaje u kuriera, który ją dostarczył. W takim układzie można porządnie zarobić.
A dużo trzeba zainwestować w sprzęt?
Mój rower kosztował 200 zł. Kurierzy nie mają zazwyczaj drogiego sprzętu, bo żal jeździć dobrym rowerem w śniegu i deszczu. Warto tylko zainwestować w porządną torbę. Musi być duża, bo opłata od kursu jest uzależniona m.in. od wagi przesyłki. Im więcej się zmieści do torby, tym więcej można zarobić.
Co najczęściej przewozicie?
Przeważnie różne dokumenty, papiery. Czasem zdarzają się dziwaczne przesyłki. Kolega przewoził kiedyś z komendy do ekspertyzy nożyce, które były narzędziem zbrodni. Najtrudniej jest oczywiście z ciężkimi paczkami, np. prezentami na święta, ale zasada jest taka, że kurier bierze ze sobą tyle, ile może udźwignąć.
Dużo dziewczyn jest kurierkami?
Bardzo mało. W naszej firmie jesteśmy koleżanka i ja. Oprócz tego mamy 30 chłopaków. Ale tak jest na całym świecie. Dysproporcję płci widać na wszystkich zlotach i mistrzostwach kurierów.
Kurierzy mają swoje mistrzostwa?
Tak, tegoroczne mistrzostwa świata kurierów organizujemy w Warszawie. Pod koniec lipca nad Wisłą stanie miasteczko rowerowe ze stoiskami i namiotami. To będzie duża, kilkudniowa impreza rowerowa, na którą wszystkich zapraszamy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA