fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Kiedy trzeba zarejestrować własną stronę internetową

www.sxc.hu
Strona internetowa, nawet prowadzona hobbystycznie, może zostać przez sąd uznana za dziennik lub czasopismo, które wymaga rejestracji
Prawo prasowe (DzU z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej pr.pr.) to jedna z tych ustaw, które istnienia Internetu nie zauważają.
Nic w tym dziwnego – przepisy te wprowadzono w 1984 r. i od tego czasu doczekały się tylko kosmetycznych zmian. Trudno wymagać od nich, by były dostosowane do nowych technologii, skoro w wielu fragmentach nie zauważyły one jeszcze zmiany ustroju kraju na demokratyczny.
Chociaż od lat krytykowane jako nieuwzględniające obecnych realiów przepisy te wciąż obowiązują, a ich skutki mogą zaskoczyć wiele osób prowadzących własne strony internetowe. Hobbystycznie czy społecznie prowadzona witryna może zostać uznana za dziennik i czasopismo. A wydawanie ich bez rejestracji jest przestępstwem.
Problem jest tym poważniejszy, że wydawanie dzienników lub czasopism w Internecie bez rejestracji uznał za niezgodne z prawem już w co najmniej dwóch postanowieniach Sąd Najwyższy. Dlatego też autorzy strony śledzącej np. poczynania lokalnej władzy powinni przemyśleć, czy nie zarejestrować jej jako dziennik lub czasopismo.
Czytaj dalej w rozdziale » Kiedy trzeba zarejestrować własną stronę internetową:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA