fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Świat wchłonie miliard komórek

Fotorzepa, Piotr Gęsicki Pio Piotr Gęsicki
Od początku roku na całym świecie wyprodukowano ponad 800 mln telefonów komórkowych. Do końca grudnia padnie nowy rekord.
Nokia ucieka konkurentom. Fiński koncern nadal jest liderem globalnego rynku telefonów komórkowych. Na dodatek od roku systematycznie odzyskuje dawną pozycję rynkową‚ kiedy to jego udział przekraczał 40 proc.
W trzecim kwartale 2007 r. firma sprzedała 111 mln sztuk aparatów, czyli 38 proc. wszystkich telefonów komórkowych‚ jakie rozeszły się na całym świecie – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej IDC.
Rosnący udział Nokii w rynku wynika z coraz większych dostaw tanich telefonów na rynki krajów wschodzących‚ jak Indie‚ Chiny‚ Indonezja‚ Pakistan‚ Iran‚ Brazylia.
– Poza tym Nokii udaje się sprzedawać coraz więcej droższych telefonów z górnej półki‚ dzięki czemu osiąga coraz większą wartość sprzedaży i zysków – komentuje Ryan Reith‚ analityk IDC.
Według niego podobną strategię mają również pozostali czterej duzi producenci‚ dzięki czemu wypracowują wzrost sprzedaży i zysków.
Nie wszystkim udaje się jednak wykazywać lepsze wyniki sprzedaży niż w ubiegłych latach. Niechlubnym wyjątkiem jest Motorola‚ która sprzedała w trzecim kwartale 37 mln telefonów‚ czyli o 16 mln (30 proc.) mniej niż przed rokiem.
Amerykański producent był do końca ubiegłego roku najpoważniejszym rywalem Nokii. W tym roku nie tylko dopuścił do zwiększenia dystansu‚ ale dał się nawet wyprzedzić koreańskiemu Samsungowi‚ który w drugim kwartale stał się numerem dwa na globalnym rynku komórkowym.
Analitycy IDC zwracają jednak uwagę‚ że chociaż dział telefonów komórkowych Motoroli notuje stratę‚ to jednak w trzecim kwartale operatorowi udało się zwiększyć wartość sprzedaży w porównaniu z poprzednim kwartałem o prawie 200 mln dolarów. Poza wymienionymi firmami do wielkiej piątki zaliczają się jeszcze Sony Ericsson oraz LG. Na te firmy przypada 80 proc. globalnej produkcji komórek.
W tym roku na całym świecie wyprodukowanych zostanie prawdopodobnie 1‚1 mld telefonów. To o ok. 10 – 15 proc. więcej niż w 2006 r.
Liczba klientów sieci komórkowych na całym świecie zbliża się powoli do 3 mld. W Indii i Chinach przybywa po kilkanaście milionów użytkowników telefonów w każdym kwartale. W krajach rozwiniętych liczba komórek jest większa niż liczba ludności i tam użytkowników nie przybywa tak szybko. Większość z nich wymienia jednak komórkę co dwa lata. Dzięki temu mimo coraz bardziej nasyconego rynku producenci sprzedają coraz więcej aparatów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA