fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Skład nowego rządu coraz wyraźniejszy

Negocjacje między PO i PSL zakończą się 1 listopada. Najtrudniejszy jest podział resortów gospodarczych
– Na pierwsze posiedzenie Sejmu 5 listopada chcemy być gotowi – zapowiedział w piątek Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny PO. W Platformie trwają rozmowy kadrowe.
Mirosław Drzewiecki, skarbnik PO, typowany na szefa Ministerstwa Sportu, potwierdził w piątek, że jest to „resort pozostający w kręgu jego zainteresowań”. Ważą się też losy ministra sprawiedliwości. Najpewniej zostanie nim prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, choć wymieniany jest też prof. Zbigniew Hołda, karnista.
Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ministra finansów jest profesor Jacek Rostowski. Ale jedną z wciąż wymienianych postaci jest też poseł PO Zbigniew Chlebowski. 56-letni Rostowski od 12 lat jest profesorem i dziekanem Wydziału Ekonomii na Central European University w Budapeszcie. Jego kandydaturę popiera Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA, w którym Rostowski jest doradcą.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kandydatem na wicemarszałka Sejmu z ramienia PO ma być Iwona Śledzińska-Katarasińska. – Nie dostałam takiej oferty, ale byłby to dla mnie zaszczyt – mówi posłanka. Jednocześnie trwają przygotowania do negocjacji koalicyjnych PO – PSL w zespołach. Rozmowy mają ruszyć w poniedziałek. – Różnice są, będziemy nazywać je po imieniu – mówi sekretarz generalny Platformy. W piątek rozmawiali o nich ludowcy. Ogłoszono, że kandydatem Stronnictwa na wicemarszałka Sejmu będzie Jarosław Kalinowski. Z kolei Waldemar Pawlak został szefem Klubu PSL. Czy to znaczy, że nie będzie wchodzić do rządu? Szef ludowców daje do zrozumienia, że może łączyć funkcję w Radzie Ministrów z pracą w Sejmie. – W rozmowach z PO nie rozmawiamy na razie o personaliach – zastrzega jednak. – Skupiamy się na kierunkach działania koalicji – dodaje.
Niemal na pewno wiadomo, że PSL dostanie resort rolnictwa, do którego włączone zostaną sprawy rybołówstwa i gospodarki morskiej. W nowym rządzie PSL chciałoby jednak dostać co najmniej trzy ministerstwa. Najpewniej będzie to jeszcze ochrona środowiska, do którego przymierzany jest kilkakrotny szef tego resortu Stanisław Żelichowski.
Najpoważniejsza walka toczy się o gospodarkę. – Nie chcemy się pozbywać tego resortu – mówi polityk PO. PSL widzi tam miejsce dla Waldemara Pawlaka. – Interesują nas również ministerstwa związane z przedsiębiorczością i wrażliwością społeczną – potwierdza prezes PSL. O które konkretnie urzędy chodzi? Tego już nie precyzuje. – W relacjach z PO zależy nam zaś na partnerstwie – tłumaczy.
Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny PO, będzie szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Radosław Sikorski, były szef MON w rządzie PiS, jest najpewniejszym kandydatem na ministra spraw zagranicznych
Mirosław Drzewiecki, skarbnik PO, jest murowanym kandydatem na szefa resortu sportu
Ewę Kopacz, szefową Sejmowej Komisji Zdrowia w minionej kadencji, Donald Tusk widziałby na stanowisku ministra zdrowia
Marek Sawicki z PSL jest kandydatem na ministra rolnictwa i rozwoju wsi
Julia Pitera, była szefowa Transparency International, dostanie w rządzie odrębne stanowisko do spraw walkiz korupcją
Michał Boni, były minister w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, będzie kierował resortem pracy i spraw socjalnych
Paweł Graś ma odpowiadać w rządzie za audyt i koordynację działań służb specjalnych
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA