fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Szkoła podstawowa ****

Rzeczpospolita
Jan Svěrák (rocznik 1965), jeden z najbardziej utalentowanych czeskich reżyserów, za swój czwarty film fabularny „Kola” dostał Oscara ’97 dla najlepszego filmu zagranicznego. Ale pierwszą nominację do tej nagrody zdobył już wcześniej, za debiut – „Szkołę podstawową” (1991).
Film nakręcony wg scenariusza i z udziałem ojca, Zdenka Svěráka, świadomie nawiązuje do najlepszych osiągnięć szkoły czeskiej lat 60., portretując rzeczywistość z ironicznym dystansem i akceptacją dla ludzkich słabostek. Jego zaletą jest połączenie bezpretensjonalności i lekkości stylu opowieści z głęboką analizą istotnych wartości i problemów.
Bohaterami są chłopcy wchodzący w trudny okres dojrzewania w równie trudnym okresie polityczno-społecznych zawirowań lat 1945/1946 w małym miasteczku na przedmieściach Pragi. Ed i Tonda uczą się w klasie przysparzającej nauczycielom wielu problemów wychowawczych. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy pojawia się nowy nauczyciel Igor Hnizdo (Třiska). Pełen energii i zapału do pracy weteran wojenny, opowiadający, że walczył na wszystkich frontach II wojny światowej i potrafiący wreszcie twardą ręką poprowadzić niesforną grupę we właściwym kierunku. Problem jednak w tym, że jak każdy heros pan Hnizdo ma swój słaby punkt, a są nim młode kobiety.
Komediodramat. Czechosłowacja 1991, reż. Jan Svěrák, wyk. Zdeněk Svěrák, Jan Třiska, Libuše Šafranková, Bolek Polivka, Jiři Menzel, Rudolf Hrusinsky
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA