Gdy obliczamy VAT od marży, nie musimy opodatkowywać zaliczki

Otrzymując zaliczkę, zadatek czy przedpłatę, co do zasady musimy wystawić fakturę VAT wraz z należnym podatkiem. Czy dotyczy to również zaliczki na poczet dostawy/usługi opodatkowanej od marży?
[b]- Firma sprowadza z Niemiec używany sprzęt medyczny. Sprzedaje go w systemie marży. Od zakupu sprzętu do ostatecznej sprzedaży mijają niekiedy dwa – cztery miesiące. Kontrahent wpłaca więc zaliczkę na dostawę. Czy trzeba ją dokumentować fakturą i odprowadzać VAT? – pyta czytelnik DF.[/b]Na początek przypomnijmy, że szczególna procedura opodatkowania marży uregulowana jest w art. 119 i 120 ustawy o VAT. W ten sposób – przy spełnieniu ustawowych warunków – może być opodatkowana dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, a także usługi turystyczne.[srodtytul]Dwa wyróżniki[/srodtytul]Istotną cechą wspólną tych transakcji jest specyficzny sposób ustalania podstawy opodatkowania. VAT naliczany jest nie od całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży, ale od marży. Dla dostaw wymienionych wyżej towarów jest nią różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia pomniejszoną o podatek. Dla usł...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL