fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Najlepsi są fachowi politycy

Rzeczpospolita
Adam Szejnfeld w PO odpowiada za gospodarkę
Rz: Czy wiadomo już, jak szerokie będą uprawnienia ministra gospodarki?
Adam Szejnfeld: Gospodarka jest bardzo szeroką i interdyscyplinarną dziedziną. Nie można prowadzić skutecznej polityki gospodarczej w oderwaniu od polityki rozwoju regionalnego, finansów, skarbu, infrastruktury czy edukacji i nauki. Wydaje się więc, że osoba odpowiedzialna w rządzie za realizację polityki gospodarczej powinna móc w jakimś sensie koordynować pracę tych poszczególnych resortów.
Czyli minister gospodarki powinien być równocześnie wicepremierem?
Nie rozmawialiśmy na ten temat. Sprawa struktury rządu jest kwestią drugoplanową w stosunku do programu, jaki rząd zamierza realizować. Teraz skoncentrujemy się na uszczegółowieniu naszego programu gospodarczego. Polsce potrzebne są szybkie i skuteczne reformy strukturalne i prorozwojowe.
Ale czy w takim razie potrzebne jest ministerstwo do wydawania pieniędzy, bo takim w rzeczywistości stał się resort rozwoju regionalnego?
Teraz, przed nową perspektywą finansową UE, przy przygotowaniach do Euro 2012, nie czas na zmienianie czy likwidację tego resortu. Tu rewolucyjne posunięcia są niepotrzebne.
A czy wyobraża sobie pan prowadzenie skutecznej polityki gospodarczej bez takiego instrumentu jak nadzór właścicielski?
Trudno to sobie wyobrazić. Ale z tego, co wiem, zgrzyty we współpracy pomiędzy ministerstwami Gospodarki i Skarbu nie wynikały z nakładających się kompetencji, lecz z charakteru ministrów. Nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie przyszłości i autonomii Ministerstwa Skarbu.
A jaki rząd jest lepszy – fachowców czy polityków?
Fachowych polityków, proszę pani.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA