fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Święta wojna o głosy ewangelików

AFP
Rudy’ego Giulianiego czeka w sobotę wielka próba. Musi przekonać do siebie przywódców religijnej prawicy
W waszyngtońskim Hiltonie słychać było od piątkowego świtu głośne modlitwy. To największe organizacje religijnej prawicy z całego kraju zebrały się na corocznym Szczycie Wyborców z Wartościami. – Jest na nas teraz spory popyt – stwierdził Tony Perkins, szef Rady Badań nad Rodziną, która zorganizowała to spotkanie.
Zaproszenie na szczyt przyjęło wszystkich dziewięciu polityków ubiegających się o prezydencką nominację z ramienia republikanów (i żaden z demokratów).
W piątek do zebranych przemawiał między innymi Fred Thompson, do niedawna nadzieja religijnej prawicy, który zdążył nieco rozczarować ją swym brakiem wyrazistości. Na szczycie zapewniał, że jeśli zostanie prezydentem, będzie bronił instytucji małżeństwa i przeciwstawiał się aborcji.
Właśnie liberalny stosunek prowadzącego w sondażach wśród republikanów Rudy’ego Giulianiego do tych dwóch kluczowych dla religijnej prawicy spraw wywołuje jej niechęć do byłego burmistrza Nowego Jorku. W mediach pojawiły się nawet spekulacje o możliwości podziału w partii republikańskiej, gdyby w razie nominacji Giulianiego religijna prawica postanowiła wesprzeć innego, niezależnego kandydata.
– Z pewnością jest sporo niezadowolenia z obecnych kandydatów. Ci, którzy mają konserwatywne poglądy, nie mają wystarczających pieniędzy, a ci, którzy mają pieniądze, nie mają wystarczająco konserwatywnych poglądów – wyjaśnia „Rz” Tom Minnery, wiceprezes Akcji Rodzina w Centrum Uwagi, jednego z największych ugrupowań religijnej prawicy. – Ale niebezpieczeństwa podziału w partii republikańskiej na razie nie ma, nawet gdyby nominację zdobył Giuliani – zapewnia Minnery.
– Podział na prawicy dałby zwycięstwo Hillary, a to najgorsze z możliwych rozwiązań. Dlatego jeśli trzeba będzie, będę z ciężkim sercem głosował na Giulianiego – tłumaczy „Rz” Scott Hamel z Funduszu Obrony Przymierza, wpływowej organizacji broniącej miejsca religii w życiu publicznym. W podobnym tonie wypowiada się większość uczestników spotkania. Poparcie religijnej prawicy ma ogromne znaczenie dla każdego republikańskiego kandydata. Wedle powszechnej opinii przeważyło ono o zwycięstwie George’a W. Busha w ostatnich wyborach. Dlatego sobotnie wystąpienie Giulianiego na kongresie uważane jest za kluczowy moment jego kampanii. Z pewnością nie stanie się ulubieńcem religijnej prawicy, ale może zyskać jej niechętną aprobatę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA