fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lepsze rezultaty państwowych spółek rolnych

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Państwowe spółki rolne poprawiają wyniki dzięki lepszej koniunkturze. Zysk Elewarru, działającego na rynku zbożowym, wzrósł ośmiokrotnie
Agencja Nieruchomości Rolnych szacuje łączne zyski spółek, nad którymi sprawuje nadzór, na 75 mln zł.  To o 70 proc. więcej niż w 2009 roku.
Państwowe spółki podkreślają, że ubiegły rok był znacznie lepszy niż poprzednie lata. Spodziewają się utrzymania dobrej koniunktury na rynku rolnym także w tym roku.  – Przemyślane, prawidłowo przeprowadzone operacje na rynku pozwoliły nam na wypracowanie dobrego wyniku finansowego. Postaramy się, by w tym roku go powtórzyć. Na tle poprzednich lat ostatnie miesiące były bardzo dobre – mówi Bronisław Tomaszewski, prezes firmy Elewarr.
Elewarr jest jedną z największych na polskim rynku   spółek handlujących zbożem. W ubiegłym roku, według niezatwierdzonych jeszcze danych, zysk spółki wyniósł 4,2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to niewiele ponad 0,5 mln zł.
O prawdziwej hossie może mówić Krajowa Spółka Cukrowa, największa państwowa firma rolna i największy gracz na polskim rynku cukru. – Osiągnęliśmy zysk EBITDA na poziomie ok. 340 mln zł przy przychodach 1,5 mld zł. Plany na ten rok są również bardzo ambitne, chociaż jesteśmy po bardzo ciężkiej i nie w pełni satysfakcjonującej kampanii – powiedział „Rz" prezes spółki Maciej Kulicki.
Zysk netto Krajowej Spółki Cukrowej za ubiegły rok powinien wynieść ok. 200 mln zł. Rok wcześniej firma miała podobny wynik, ale zawdzięczała go odszkodowaniom za zamknięcie cukrowni wypłaconym przez Komisję Europejską.
W tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać akcje Krajowej Spółki Cukrowej  (85 proc.), a także Warszawskiego Rynku Hurtowego Bronisze (59 proc.). Oferta będzie skierowana do dotychczasowych udziałowców oraz rolników. Dostaną oni  możliwość wpłaty 20 proc. kwoty za akcje  i rozłożenia dalszych płatności na pięć lub siedem lat. Krajowa Spółka Cukrowa  planuje udzielić ponadto pożyczek na wpłatę początkową. Chce przeznaczyć na ten cel 100 mln zł. – Przy tym poziomie zysków spółkę stać nie tylko na programy inwestycyjne, ale również na dobry program wsparcia zakupu akcji przez pracowników i plantatorów – dodał Kulicki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA