Sprzedając używane auto, można nie płacić VAT

Chcemy sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu. Jednak od momentu wykupu nie minęło jeszcze sześć miesięcy. Czy musimy zapłacić VAT?
Sprzedaż samochodu osobowego jest co do zasady opodatkowana VAT. Jest jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia, a tym samym uniknięcia zapłaty podatku. Przewiduje ją § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim zwalnia się z VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Samochody te muszą jednak być towarami używanymi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Samochód będzie tak traktowany, jeśli okres używania go przez czytelnika wyniósł co najmniej sześć miesięcy.Do sześciomiesięcznego okresu potrzebnego do skorzystania ze zwolnienia z VAT można będzie zaliczyć okres leasingu przed wykupem. Oznacza to, że sprzedając taki samochód, czytelnik będzie mógł traktować go jako towar używany. Nie zapłaci zatem VAT.Potwierdzają to...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL