fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Flagi ZSRR powinny wisieć w ukraińskich miastach

- Wielki Głód jest tylko jednym z tragicznych rozdziałów historii - mówi „Rz” Ołeksandr Hołub, deputowany Komunistycznej Partii Ukrainy
Rz: Rządząca we Lwowie nacjonalistyczna partia Swoboda nie będzie 9 maja czcić zwycięstwa Sowietów nad Niemcami?
Ołeksandr Hołub: To decyzja skandaliczna i niele- galna! Z pewnością zajmie się tym ukraińska prokuratura. Odbieramy to jako rewanż sił, które przegrały wraz z upadkiem Trzeciej Rzeszy.
Lepiej, żeby 9 maja wywieszano na budynkach flagi Związku Sowieckiego, tak jak to będzie w Odessie?
Postanowienie odeskich radnych jest słuszne. Czerwone flagi w dniu zwycięstwa Związku Sowieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej są całkowicie na miejscu i są wywieszane od lat w wielu ukraińskich miastach. Decyzje w tej sprawie podejmowali radni w Zaporożu, Charkowie i Mikołajewie.
Sowiecka flaga symbolizuje jednak Wielki Głód i inne straszliwe represje. Czy w niepodległej Ukrainie powinno się czcić reżim odpowiedzialny za śmierć milionów Ukraińców?
Przypominam, że to pod sowiecką flagą Ukraina połączyła wszystkie swoje ziemie i zdobyła 30 procent terytorium, które ma obecnie (m.in. byłe Kresy II RP – red.). Pod tą flagą ukraińska republika sowiecka uzyskała gospodarczy i ludzki potencjał, który pozwolił jej wejść do dwudziestki najbardziej rozwiniętych krajów świata! Wielki Głód jest zaś tylko jednym z tragicznych rozdziałów historii. W ostatnim 20-leciu, za tak zwanych demokratycznych rządów, Ukraina straciła znacznie więcej obywateli. Ich liczba spadła z 52 do 46 milionów...
Czy radykalizacja nastrojów na wschodzie i zachodzie grozi podziałem Ukrainy?
Ona jest objawem podziałów, które już istnieją. Ale może je jeszcze bardziej pogłębić, a nawet spowodować rozpad Ukrainy oraz nieodwracalną zmianę jej granic. Już teraz władze przemysłowych obwodów na wschodzie kraju protestowały przeciwko finansowemu dotowaniu obwodów zachodnich. Przecież zachód promuje przestępcze organizacje, jakimi były OUN i UPA. Na to nie może być zgody.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA