fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rozpoczyna się kolejny etap walki z "polskimi obozami"

Wkrótce na świecie pojawi się film prostujący antypolskie kłamstwa
Do tej pory działania naszych dyplomatów miały charakter defensywny. Gdy w prasie, radiu bądź telewizji pojawiały się szkalujące Polskę określenia, sugerujące, że to Polacy, a nie Niemcy zbudowali obozy koncentracyjne, ambasador w danym kraju interweniował w redakcji. Tłumaczył, dlaczego nie wolno pisać o „polskich obozach” i domagał się sprostowania.
– Teraz chcemy wyprzedzić cios. Zamierzamy przedstawić prawdę historyczną młodym ludziom na całym świecie. Wytłumaczyć im, dlaczego nie wolno zacierać granic między katami i ofiarami – mówi wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Sadoś. W osiągnięciu tego celu ma pomóc specjalny film „Do góry nogami”. Dokument został nakręcony w nowoczesny, wzorowany na muzycznych teledyskach sposób. Dosadnie, zrozumiałym dla nastolatków językiem wyjaśnia, co rzeczywiście stało się na terenie okupowanej Polski i kto jest odpowiedzialny za Holokaust.
Film zaczyna się od sondy przeprowadzonej wśród kanadyjskich nastolatków. Większość z nich nie potrafi powiedzieć, kto zbudował Auschwitz. Pozostali wskazują na Polaków. – Bo to przecież były polskie obozy koncentracyjne – mówi jeden z młodych ludzi. Potem na ekranie pojawia się wstrząśnięty podobnymi odpowiedziami były więzień obozu.
– Zakłamanie historii doszło do punktu krytycznego. Z powodu powtarzania podobnych zbitek pojęciowych przez zachodnie media tamtejsze młode pokolenie ma całkowicie wypaczony obraz drugiej wojny światowej. Musimy przeciwdziałać – przekonuje reżyser filmu Violetta Kardynał.
Przedsięwzięcie jest bardzo poważne. Oficjalna premiera filmu, w którym wypowiada się m.in. prezydent Lech Kaczyński, nastąpi11 listopada. Najpierw zostanie pokazany w kanadyjskiej telewizji – tam mieszka pani Kardynał – a następnie zostanie dodany do dziennika „Toronto Star” (który notabene często pisał o „polskich obozach”).Film trafi również do wszystkich polskich ambasad i konsulatów na świecie. Nasi dyplomaci będą starali się, aby obejrzało go jak najwięcej osób. – To doskonale, że rząd zwalcza antypolskie sformułowania. W Stanach Zjednoczonych od lat borykamy się z tym problemem. Gdy próbowaliśmy przeciwdziałać, nazywano nas antysemitami – mówi Józef Szaniawski, korespondent Polskiego Radia Chicago.
Z „polskimi obozami” walczy też „Rz”. Gdy dowiadujemy się, że gdzieś pojawiło się takie określenie, natychmiast interweniujemy. Poparło nas szereg instytucji i blisko 14 tys. osób prywatnych. Nadal można to zrobić na stronie: www.rzeczpospolita.pl/przeciw
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA