fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Kijów gazem spłaci dług

Siedziba Gazpromu w Moskwie
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Regina Skibińska
Rosyjski monopolista Gazprom przejmie surowiec zgromadzony w ukraińskich zbiornikach na poczet spłaty długu w wysokości 1,2 mld dol.
Reszta ukraińskiego zadłużenia za surowiec, które – według szacunków rosyjskiego premiera Wiktora Zubkowa sięga 2 mld dol. – ma być spłacona ze środków obrotowych UkrGazEnergo: spółki RosUkrEnergo, która pośredniczy w sprzedaży rosyjskiego i azjatyckiego gazu na Ukrainę i firmy paliwowej Naftohaz z Kijowa.
– Ukraińskie firmy mają czas na rozliczenie się z zaległości do 1 listopada — zaznaczył Zubkow po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Wiktorem Janukowyczem.
Zdaniem ukraińskich analityków kwota zadłużenia, którą podaje Gazprom, jest nieprzejrzysta. – W ciągu doby dług Ukrainy za rosyjski gaz wzrósł z 1,3 mld do 2 mld dol. To nas niepokoi.
W tej sprawie powinien interweniować prezydent Wiktor Juszczenko. – Rada Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy ma zlecić dokładną kontrolę komercyjnych kontraktów, sprawdzić realne zużycie gazu w naszej gospodarce – powiedział „Rz” Mychajło Honczar, znany analityk ds. bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył, że roszczenia Gazpromu tuż przed sezonem grzewczym można odbierać jako formę nacisku politycznego przed formowaniem nowego rządu w Kijowie.
Gaz w ukraińskich zbiornikach (30 – 32 mld metrów sześciennych) należy w 95 procentach do RosUkrEnergo (właściciele Gazprom i ukraiński biznesmen Dmytro Firtasz). Premier Rosji zaznaczył, że odebrany surowiec zostanie przeznaczony m.in. na eksport do Europy.
Dyrektor wykonawczy RosUkrEnergo Konstantin Czujczenko powiedział, że pierwsza rata płatności na sumę 200 mln dol. powinna wpłynąć do 22 października.
Czujczenko ujawnił, że w razie nieprzestrzegania przez Ukraińców terminów spłaty RosUkrEnergo może ograniczyć dostawy.Ukraina zużywa ponad 70 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Własne wydobycie wynosi ok. 20 – 21 mld metrów sześciennych. Tatiana Serwetnyk, pap
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA