fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Królewski jedwab tajski ze znakiem złotego pawia

Jedna z propozycji letniej sukienki projektu tajskiej księżniczki
AFP
Projektowanie stało się prestiżowym hobby. Swoje kolekcje mają aktorki, piosenkarki, modelki, a także arystokraci. W ubiegły weekend na światowe wybiegi po raz pierwszy w historii wkroczyła moda z Tajlandii. Na Paris Fashion Week zadebiutowała tajska księżniczka Sirivannavari Nariratana
Projektowanie to nie tylko pasja księżniczki, ale i praca. Ukończyła Wydział Mody na uniwersytecie w Bangkoku. Jej kolekcja pod nazwą Tajski Jedwab zaprezentowana 29 września zwróciła uwagę luksusowego paryskiego domu mody House of Balmain, którego tradycja sięga 1945 roku. To założyciel marki Pierre Balmain wykreował słynny New French Style, nowy wizerunek kobiety, która dobrze wie, czego chce, projektując ubrania dla Gertrudy Stein. Balmain jest dzisiaj nadwornym krawcem wielu koronowanych głów (królowej Belgii, Danii oraz królowej Tajlandii Sirikit).
Właśnie królowa matka stanowiła główną inspirację kolekcji bazującej na klasycznej, ale nowoczesnej sylwetce i tradycyjnych tajskich motywach. Ale głównym bohaterem kolekcji jest tajski jedwab. Państwu i monarchii (Tajlandiajest monarchią konstytucyjną od 1932 roku, wcześniej - absolutną, i jedynym krajem w Azji, który nie był skolonizowany) zależy też na utrzymaniu wysokiej jakości tkaniny. W tym celu materiały spełniające rygorystyczne normy opatrzone są znakiem pawia w różnych kolorach. Złoty paw na tkaninie oznacza, że została ona wykonana ręcznie z nici jedwabników pochodzących z Tajlandii. Mimo że na terenie kraju działa wiele fabryk jedwabiu, ten najwyższej jakości powstaje tradycyjnie w wioskach poszczególnych regionów Tajlandii, w których każdy hoduje własne odmiany jedwabników. Księżniczka Sirivannavari Nariratana to niejedyna projektantka z Tajlandii. Na rynku liczą się tacy designerzy, jak Anurak, Nakara, Kai, Fly Now, Metta czy Greyhound. Tajski rząd chce, aby Tajlandia stała się azjatyckim centrum mody, a Bangkok azjatyckim Mediolanem. Organizowane są co roku liczne targi, na których pokazywane są rodzime kolekcje biżuterii, wyrobów skórzanych czy ubrań. W samym Bangkoku działa kilkanaście instytucji prywatnych oraz rządowych zajmujących się modą oraz projektowaniem ubrań i biżuterii, a w czterech tutejszych szkołach wyższych istnieją wydziały mody. W ramach projektu Bangkok Fashion City organizowane są pokazy mody, spektakle kulturalne oraz wystawy sztuki. Wzorem Paryża od dwóch lat kolekcje tajskich designerów pokazuje Bangkok Fashion Week, który w tym roku po raz pierwszy stał się imprezą międzynarodową.
W ubiegły weekend na Paris Fashion Week pojawiła się również moda indyjska w pokazie kolekcji młodego hinduskiego stylisty Manisha Arory. Jego suknie o wzorach łączących stylistykę pop-artu z tradycyjnymi wzorami hinduskimi zostały zaprezentowane wcześniej w Londynie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA