fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Przesłuchania kontrolerów. Obecni polscy śledczy

W Moskwie zaczęły się wczoraj przesłuchania rosyjskich kontrolerów. Biorą w nich udział prokuratorzy z Polski: ppłk Karol Kopczyk i mjr Jarosław Sej.
Zgodnie z umową przesłuchania prowadzą Rosjanie. Polscy śledczy mogą zadawać pytania. Czynności te zostały objęte tajemnicą. Wiadomo jedynie, że miało się odbyć przesłuchanie kierownika lotów lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem Pawła Plusnina, kontrolera strefy lądowania Wiktora Ryżenki, zastępcy dowódcy bazy Mikołaja Krasnokutskiego i pomocnika kontrolerów lotów.
Plusnin i Ryżenko byli przesłuchiwani już dwukrotnie. Tuż po katastrofie i w sierpniu. Po tym, gdy w protokołach z pierwszego przesłuchania polscy śledczy dopatrzyli się rozbieżności, Rosjanie powiadomili, że je unieważnili. Rozbieżności dotyczyły np. tego, czy Rosjanie przeszli przed podjęciem służby badania lekarskie, m.in. na trzeźwość (w pierwotnej wersji zmieniono informację o tym, że badań nie przeszli), i tego, że z zapisu dat wynikało, iż przesłuchania prowadzone przez tych samych śledczych odbywały się w różnych miejscach w tym samym czasie.
W zeznaniach, które kontrolerzy złożyli w sierpniu, już żadnych rozbieżności nie było.
Po tym jak prokurator generalny Andrzej Seremet przesłał opinię prawną stwierdzającą, że polskich śledczych nie muszą wiązać rosyjskie procedury, możliwe jest, że Polacy będą traktować unieważnione przez Rosjan protokoły jako pełnoprawny materiał dowodowy.
Tymczasem do USA po raz drugi wybierają się poseł PiS Antoni Macierewicz i była szefowa MSZ Anna Fotyga. Za dwa tygodnie chcą przekonywać amerykańskich polityków do powołania komisji śledczej badającej katastrofę z 10 kwietnia 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA