Wynajmujący nie amortyzuje auta

Czy uzyskując przychody z najmu nieruchomości (nie w ramach działalności gospodarczej), mogę kupić na cele tego najmu samochód i zaliczać jego amortyzację do kosztów?
[b]Nie.[/b] Organy podatkowe są zdania, że jeżeli najem nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej, podatnik nie może naliczać odpisów amortyzacyjnych od własnego samochodu wykorzystywanego na dojazdy do wynajmowanego lokalu czy kontrahentów. W takiej sytuacji auto nie może być środkiem trwałym, bo przepisy podatkowe uznają za środki trwałe tylko składniki majątku wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu (tak wynika z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Środkiem trwałym będzie więc wynajęty lokal, ale nie samochód służący do dojazdów do tego lokalu (zob. np. [b]pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 14 września 2005 r., PF-4/415 /185/05[/b]).
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL