Sprzedaż po leasingu

Chcę sprzedać samochód, który wykupiłem po leasingu i używałem we własnej firmie (jako środek trwały) przez pół roku. Czy cena sprzedaży musi być równa cenie rynkowej?
Przychodem z odpłatnego zbycia środków trwałych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy może określić przychód w wysokości wartości rynkowej. Tak wynika z art. 19 updof, który ma w tej sytuacji odpowiednie zastosowanie.Wartość rynkową ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Wynika z tego, że czytelnik ustalając cenę niższą niż rynkowa, powinien umieć to uzasadnić. W razie kontroli podatkowej organ podatkowy może go bowiem wezwać do wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny odbiegającej od rynkowej.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL