fbTrack

Podatki

Garaż z taką stawką jak mieszkanie

Deweloper, który sprzedaje miejsce parkingowe, może je opodatkować 7-proc. VAT
Zaakceptował to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 września br. (IIISA/Wa 1052/07, serwis taxonline). Wcześniej na niższą stawkę zgodziła się Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 21 czerwca br., 1461/DCi-II/4407/147/07/EO).
Czy oznacza to, że wątpliwości co do stawki VAT na garaże zostały już rozwiązane? Nie. Ministerstwo Finansów w piśmie z 5 marca br. (odpowiedź na interpelację poselską) wyraźnie podkreśliło, że obniżoną 7-proc. stawkę stosujemy tylko do obiektów budownictwa mieszkaniowego. A miejsce parkingowe to lokal użytkowy. Tak też uważają niektóre urzędy, np. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim (interpretacja z 15 maja br., USIII/2-443/199/27/J/2007). Jego zdaniem "garaże traktowane są jako lokal użytkowy, ponieważ nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22 proc.".
Z kolei zwolennicy niższej stawki argumentują, że miejsce postojowe jest częścią budynku mieszkalnego i także służy zaspokajaniu potrzeb jego mieszkańców. Dlatego przy jego sprzedaży przysługuje stawka preferencyjna 7 proc. Potwierdził to np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (I FSK 103/05). Sąd podkreślił, że miejsca postojowe nie mogą być sprzedawane odrębnie, gdyż nie są samodzielnymi lokalami użytkowymi. Jeśli więc deweloper sprzedaje lokal mieszkalny wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego, znajdującego się wdanym budynku, całość opodatkujemy jedną, obniżoną stawką. Jak czytamy w wyroku: "Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych, ze względu na fakt, że nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku". Do podobnych wniosków doszedł WSA w Warszawie. Przekonał go argument, że deweloper nie mógł wybudować domu bez garaży, a klienci nie mogli kupić mieszkania bez miejsca parkingowego. Nie można więc sprzedać garażu "oddzielnie", gdyż nie jest on samodzielnym lokalem. Także w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca br. czytamy: "nie można określić jako lokal użytkowy garażu przynależnego do lokalu mieszkalnego i znajdującego się w budynku mieszkalnym. Pomieszczenie przynależne, takie jak garaż, w sensie prawnym stanowi bowiem część składową lokalu mieszkalnego".
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL