fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Lofty i duże mieszkania wkrótce mogą kosztować jeszcze więcej

Nabywcy loftów, czyli mieszkań powstających np. w starych fabrykach, a także lokali przerabianych na cele mieszkalne mogą od nowego roku zapłacić aż 22 proc., a nie, jak obecnie, 7 proc. VAT
Ministerstwo Finansów chce uzależnić stosowanie preferencyjnej, siedmioprocentowej stawki VAT przy budowie i sprzedaży domów jednorodzinnych i mieszkań nie tylko od powierzchni użytkowej nieruchomości - do 120 mkw. dla mieszkań i 220 mkw. dla domów jednorodzinnych, ale i od posiadania pozwolenia na budowę wydanego zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Ma ono potwierdzić charakter mieszkalny takiego nietypowego lokum oraz możliwość całorocznej eksploatacji.
I tu się zaczyna problem. Także dla właścicieli coraz popularniejszych loftów, które powstają m.in. w Łodzi. Nie wszystkie prace wymagają przecież uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. A co jeśli takie pozwolenie zaginęło lub też po wybudowaniu budynku zmieniony został jego charakter na mieszkalny? - Przebudowa, zgodnie z prawem budowlanym, wymaga pozwolenia na budowę. Bez pozwolenia może być jedynie prowadzony remont, czyli odtworzenie stanu pierwotnego. Remont oraz zmiana sposobu użytkowania, ale tylko bez wykonywania robót wymagających pozwolenia na budowę, wymagają zgłoszenia - tłumaczy Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnica Budowlana. Mało tego. Poważny kłopot będą miały także osoby, które zechcą przekształcić swój domek letniskowy w całoroczny dom mieszkalny. - Takie przekształcenie nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia w starostwie powiatowym zmiany sposobu użytkowania - dodaje Mariola Berdysz. Sytuację osób, które zdecydują się na budowę własnego domu, dodatkowo skomplikuje fakt, iż w Ministerstwie Budownictwa powstał projekt nowelizacji prawa budowlanego, który znosi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Jeśli nic się nie zmieni, to już od 1 stycznia 2009 r., czyli od planowanego wejścia tej zmiany w życie, będzie można budować własne domy na podstawie zgłoszenia i projektu budowlanego. Zdecydowani na to nie będą więc mogli spełnić warunku uprawniającego do skorzystania z preferencji w podatku od towarów i usług, czyli posiadania pozwolenia na budowę. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zacznie budować dom jednorodzinny, będzie mógł tylko przez 2008 rok korzystać z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług. Chyba że ustawodawca ponownie zmieni przepisy ustawy o VAT i nie będzie żądał uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, lecz innego dokumentu, np. pozwolenia na użytkowanie. Przepisy podatkowe, których celem jest wsparcie budownictwa mieszkaniowego, w praktyce mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Dyskusyjna jest nie tylko kwestia wprowadzania - ze względu na VAT - limitów dla budowanych domów i mieszkań, bo im większa ich powierzchnia, tym w przyszłości wyższa podstawa podatku od nieruchomości i podatku katastralnego. Poważne wątpliwości budzi też sposób liczenia powierzchni objętej stawką 7 proc., jeśli cały budynek lub lokal przekracza określony limit powierzchni. Przyjęte zasady liczenia będą naruszać zasadę równości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA