fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Burza w Kalifornii. Kalifornię spustoszy superburza

copyright PhotoXpress.com
Amerykański stan Kalifornia może nawiedzić niezwykła burza, bardzo silna i bardzo rozległa, w wyniku której jedna czwarta tego stanu znajdzie się pod wodą. Straty przekroczą wówczas 400 miliardów dolarów.
Tak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie US Geological Survey przez ponad 100 naukowców i ekspertów. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, superburza, podczas której z nieba poleją się strumienie wody, będzie od czterech do pięciu razy bardziej niszczycielska od najpotężniejszego trzęsienia ziemi.
To ostrzeżenie brzmi jak wzięte z filmu katastroficznego, ale amerykańscy klimatolodzy biorą je na serio. Raport przesłany władzom federalnym przypomina, że takie niezwykłe zjawisko już wielokrotnie miało miejsce w dziejach Kalifornii. Z danych geologicznych i ze źródeł pisanych wynika, że superburza zdarzyła się w latach: 212, 440, 603, 1029, 1418, 1605 i po raz ostatni 149 lat temu, czyli w roku 1862. Jednak podczas tych minionych kataklizmów liczba ofiar była stosunkowo niewielka, ponieważ w porównaniu ze stanem dzisiejszym, Kalifornia w okresie prekolumbijskim, a nawet jeszcze w XIX wieku była niemal bezludna. Naukowcy przypominają w raporcie, że temperatura atmosfery rośnie, a zjawiska klimatyczne są coraz mniej przewidywalne. Te dwa czynniki nakładają się na siebie. Według modelu opracowanego specjalnie dla Kalifornii, tego rodzaju burza może trwać nawet powyżej 40 dni (tyle ile biblijny potop!) i spowodować, że na jeden metr kwadratowy ziemi spadną trzy metry sześcienne wody. Byłoby to 50 razy więcej wody niż wlewa do Zatoki Meksykańskiej ogromna rzeka Missisipi. Nastąpiłyby zatrważające osunięcia ziemi i błota, powodując zniszczenia właściwie niewyobrażalne.
Naukowcy sprawdzają teraz stopień prawdopodobieństwa tej hipotezy. - Uważamy, że do takiego fenomenu dojdzie w przeciągu 100 - 200 lat - powiedziała dr Lucy Jones z US Geological Survey podczas spotkania z władzami stanu Kalifornia, poświęconemu przygotowaniom na wypadek superburzy uderzającej w stan.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA