fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Wakacje podatkowe dla zarabiających w Danii

W kolejnym odcinku cyklu o zasadach, na jakich Polacy mogą zatrudniać się za granicą, przedstawiamy Danię. Oprócz stałej pracy nasi rodacy często wyjeżdżają tam tylko na sezon - do zbioru truskawek, jabłek czy cebuli. Zachęcają ich do tego dobre zarobki i tzw. wakacje podatkowe
Ze znalezieniem w Danii zatrudnienia na pewno nie powinni mieć problemu polscy lekarze, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej, kucharze, kelnerzy i pracownicy rolni. Dość oryginalną pracę można dostać przy pielęgnacji bożonarodzeniowych drzewek czy układaniu adwentowych wianków.
Chcąc się zatrudnić w tym kraju legalnie, należy najpierw uzyskać w urzędzie imigracyjnym pozwolenie na pobyt, a później na pracę. Istnieje jednak 1400 tzw. zawodów deficytowych, np. profesje budowlane czy medyczne, w których to ostatnie nie jest konieczne.
Umowa o pracę może mieć formę pisemną lub ustną. Pierwsza z nich jest niezbędna, jeżeli została zawarta na dłużej niż miesiąc, a tygodniowy czas pracy wynosi więcej niż osiem godzin. Każda umowa musi określać: warunki wynagrodzenia, miejsce i czas pracy, wymiar urlopu, okres wypowiedzenia. Jeżeli jej termin jest określony, to nie może być dłuższy niż trzy miesiące.
Tygodniowy czas pracy w Danii wynosi 37 godzin. Każdemu przysługuje 11 godzin wypoczynku na dobę oraz jeden cały dzień wolny raz na siedem dni. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą pracować w godzinach nocnych.
Pracownikowi z rocznym stażem przysługuje 30 dni urlopu wypoczynkowego. Kobiety mają prawo do miesięcznego urlopu przed urodzeniem dziecka i do dwutygodniowego po porodzie oraz 12 tygodni urlopu macierzyńskiego. Istnieje też dziesięciotygodniowy urlop rodzicielski (na dzieci do ośmiu lat), który może dostać albo ojciec, albo matka.
Przeciętna wysokość wynagrodzenia, jakie nasz rodak może uzyskać w Danii, wynosi po przeliczeniu z koron od 5 do 15 tys. zł i zależy przede wszystkim od kwalifikacji oraz doświadczenia. Nie ma ustalonej płacy minimalnej, chyba że wynika ona z układów zbiorowych podpisywanych w poszczególnych branżach. Pensja wypłacana jest raz lub dwa razy w miesiącu.
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika w razie powtarzających się z jego strony nieprawidłowości. Okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, ale w umowie o pracę można ustalić, że będzie dłuższy.
Podatki płacone w Danii przez osoby fizyczne są wysokie i sięgają w sumie nawet 60 proc., ale ze względu na wysokie zarobki nie odczuwa się ich zbyt dotkliwie. Atrakcję stanowią tzw. wakacje podatkowe trwające przez pierwszy rok pracy. Polegają one na różnych odpisach: np. delegacyjnym (na jedzenie i zakwaterowanie) - prawie 600 koron dziennie, osobistym - ok. 105 koron dziennie. Ci, którzy mają do nich prawo, a zarabiają do 23 tys. koron miesięcznie, w ogóle nie płacą podatku. Odprowadzają tylko 8 proc. składki ubezpieczeniowej.
Więcej informacji można uzyskać m.in. pod adresami: www.dania.onlyjob.info, www.jobnet.dk
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA