fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

E-wyciąg to też dowód

Czy wyciąg bankowy przesłany przez bank na firmową skrzynkę e-mail może być podstawą zaksięgowania operacji w księgach rachunkowych?
Pracownicy działów księgowości coraz częściej stają przed takim dylematem.Tradycyjnym bankom coraz trudniej jest wygrać konkurencję o klienta z ich internetowymi odpowiednikami. Oszczędność czasu i pieniędzy powoduje, że wielu przedsiębiorców korzysta z banków dostępnych wyłącznie przez strony www.To, czy wyciąg bankowy mający wyłącznie postać cyfrową jest ważny, należy oceniać w taki sam sposób, jakbyśmy mieli do czynienia z tradycyjnym dowodem księgowym. Podstawową kwestią jest to, czy spełnia on kryteria z art.21 ustawy o rachunkowości (uor). Tam określono wymogi formalne, jakim odpowiadać musi każdy dowód księgowy, na podstawie którego wprowadza się zapisy do ksiąg. Z przepisu tego wynika, że wyciąg bankowy można uznać za ważny, jeżeli zawiera unikatowy numer identyfikacyjny, nazwę banku, który go wystawił, oraz dane naszego przedsiębiorstwa.Oczywiście zasadą jest podpisywanie dokumentów księgowych przez wszystkie osoby będące str...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA