fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Ruszy nabór na referendarzy

Egzamin na aplikację referendarską odbędzie się 19 września. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało w tym roku ponad sto miejsc
Na chętnych czekają 104 etaty aplikanckie w 21 sądach okręgowych, dwa razy więcej niż roku temu (47). Najwięcej jest w Krakowie (15), Warszawie (13 w dwóch sądach okręgowych), Poznaniu i Szczecinie (po 10).
-Liczba miejsc na aplikacji zależy od możliwości etatowych sądownictwa i zapotrzebowania na referendarzy zgłaszanego przez prezesów sądów -wyjaśnia Monika Madurowicz, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Egzamin podzielony jest na część pisemną i ustną. Trzeba wykazać się wiedzą ogólną oraz prawniczą, w tym zwłaszcza z prawa cywilnego, gospodarczego, europejskiego, ustroju i funkcjonowania organów władzy i administracji publicznej oraz wymiaru sprawiedliwości.
Etap pisemny trwa 90 minut i składa się z 75 pytań testowych oraz dwóch opisowych. Aby przejść do ustnego, należy zdobyć 60 pkt na 80. Na egzaminie ustnym odpowiada się na zestaw pytań. Do uzyskania jest 30 pkt.
Komisja konkursowa przedstawia wyniki egzaminu prezesowi sądu okręgowego, a on ustala listę aplikantów, biorąc pod uwagę zdobyte punkty oraz limit miejsc, którym dysponuje.
Aplikacja referendarska trwa 12 miesięcy. Obejmuje praktykę zawodową, szkolenia centralne i seminaryjne. Po jej zakończeniu zdaje się egzamin referendarski. Jego zaliczenie daje gwarancję otrzymania etatu referendarza oraz płacy w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego w stawce podstawowej sędziego sądu rejonowego (czyli dziś ok. 3,6 tys. zł).
W sądach pracuje obecnie ok. 1500 referendarzy. Zajmują się głównie sprawami wpisów do ksiąg wieczystych oraz rejestrów sądowych. Zgłoszenia na egzamin na aplikację będą przyjmowane do 31 sierpnia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA