Sankcja VAT nie grozi osobom fizycznym

Osoby fizyczne nie mogą być karane 30-proc. sankcją VAT - uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny. To już drugi wyrok TK w takiej sprawie
W ten sposób podatnicy ci byliby bowiem karani dwukrotnie - na podstawie ustawy o VAT i kodeksu karnego skarbowego, a to jest niezgodne z art. 2 konstytucji.Wyrok był łatwy do przewidzenia, bo Trybunał już raz odpowiedział na niemal identyczne pytanie w orzeczeniu z 29 kwietnia 1998 r. (sygn. 17/97). Dlaczego więc musiał ponownie zająć się tym problemem? Wszystko przez błąd ustawodawcy, który do nowej ustawy o VAT przeniósł stare przepisy, mimo że TK zakwestionował ich zgodność z konstytucją. Jednocześnie niektóre urzędy skarbowe od 1 maja 2004 r. przestały respektować poprzedni wyrok TK, bo uznały, że dotyczył on tylko starej ustawy o podatku od towarów i usług.- Artykuł 109 ust. 5 i 6 ustawy o VAT w zakresie, w jakim dopuszczają stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn sankcji administracyjnej określonej przez powołaną ustawę jako "dodatkowe zobowiązanie podatkowe" i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe, są niezgodne z art. 2 konstytucji orze...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL