Nie pomniejszysz dochodu o stratę wspólnika

Czy po założeniu spółki małżonkowie mogą odliczać stratę powstałą we wcześniejszej działalności jednego z nich?
Każde z małżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jeden z małżonków kupił środek trwały, chciałby zamortyzować go jednorazowo w prowadzonej działalności, jednak ze względu na niskie przychody osiągnie stratę. Małżonkowie planują założenie spółki cywilnej, a jako wkład chcą wnieść prowadzone przedsiębiorstwa (udziały po 50 proc.). Czy na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 ordynacji podatkowej (sukcesja praw i obowiązków) powstała strata w działalności jednego z małżonków będzie mogła być odliczana w wysokości 50 proc. przez każdego z małżonków w prowadzonej działalności w formie spółki cywilnej? - pyta czytelnik DF.Brzmienie przywołanego przepisu budzi wątpliwości ekspertów. Wskazują oni, że ustawodawcy chodziło najpewniej o "wyeliminowanie wszelkich perturbacji podatkowych mogących być konsekwencją zmiany stosunków polegającej na tym, że inny podmiot (spółka) kontynuuje działalność gospodarczą w oparciu o przedsiębi...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL