Jaki podatek od nieużywanej części zajazdu

- Jestem właścicielem zajazdu. W budynku oprócz pokoi do wynajęcia znajdują się mieszkania pracowników zajazdu, kuchnia, stołówka. Część budynku jest w ogóle nieużywana. Jak opodatkować tę część? -pyta czytelnik DF.Sposób opodatkowania zależy przede wszystkim od rodzaju budynku. Jeśli z dokumentacji technicznej wynika, że jest to budynek mieszkalny, będzie objęty stawką właściwą dla budynków mieszkalnych - z wyjątkiem części zajętej na wynajem pokoi, kuchnię, stołówkę. W części bowiem zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej zastosowanie ma stawka najwyższa (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - uopol). W stosunku do części w ogóle nieużytkowanej, a więc i niezajętej na prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma podstaw do zastosowania najwyższej stawki. Podatek powinien być płacony według stawek dla budynków mieszkalnych.Jeśli jednak chodzi o obiekt inny niż mieszkalny, a wydaje się, że tak ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL