fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Do 30 listopada decyzja Bosch-Siemens w sprawie Amiki

AFP
Piotr Mazurkiewicz
Niemiecki koncern BSH zakończył badanie ksiąg Amiki Wronki – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Do 30 listopada ma podjąć dalsze decyzje
Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" Amica Wronki złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego informację, iż prowadzi rozmowy, które mogą doprowadzić do sprzedaży spółki. – Badanie ksiąg Amiki jest już skończone, BSH ma czas na podjecie decyzji do 30 listopada – mówi osoba zbliżona do transakcji.
[wyimek]380 mln zł wynosi giełdowa kapitalizacja spółki Amica Wronki[/wyimek]
– Nie udzielamy informacji w tej sprawie – usłyszeliśmy w biurze prasowym Amiki. – Bez komentarza – powtarza Andrzej Maślak, rzecznik BSH, w Polsce znanej głównie ze sprzętu AGD marek Bosch i Siemens.
Teraz BSH ma kilka możliwości. Jak już pisaliśmy, najbardziej prawdopodobne wydaje się zlecenie polskiej spółce produkcji kuchni – w grę wchodzi nawet ponad 200 tys. sztuk rocznie. Jednak BSH ma być także zainteresowany przejęciem Amiki. Koncern ma w Polsce fabryki pralek, zmywarek i suszarek, ale chce tu produkować też kuchnie. Podobnie jak cała branża obawia się przejęcia kolejnego zakładu Amiki przez Samsunga i jego zbytniego umocnienia nie tylko na polskim, ale też europejskim rynku. W marcu ostatecznie kupił od Amiki fabryki lodówek i pralek, a jak już pisaliśmy, plan Samsunga to zwiększenie produkcji o 500 proc., do 1,5 mln sztuk sprzętu dla każdej z kategorii rocznie.
Zakup Amiki będzie się wiązał ze sporym wydatkiem – kapitalizacja spółki to ok. 380 mln zł, a w przypadku przejęcia trzeba doliczyć premię. Spółka mimo spadku sprzedaży AGD poprawia wyniki – skonsolidowane przychody od początku roku wzrosły o 1,7 proc. w porównaniu z 2009 r., do 961,7 mln zł. Spółka osiągnęła też 7,1 mln zł zysku netto przy 0,8 mln zł straty w tym okresie 2009 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA